Aşk & İlişkiler

Kokular neden farklı algılanıyor

Kokular neden farklı algılanıyor?

Kokuların bazı kişilere güzel gelmesi, başka birisine hoş gelmeyebilir ABD‘de yapılan bir araştırmada bunun nedenini DUKE Üniversitesindeki bilim adamları buldu! Araştırma sonuncuna göre, burunda bulunan koku reseptörleri yani algılayıcılar, işleyiş şekli her insanda aynı olmadığını ortaya çıkarmış oldu.

20 farklı kişi üzerinde 500’den fazla koku reseptörü incelenerek 2 farklı kişi arasında 30 reseptörün birbirinden farklı olduğu ortaya çıktı.

ABD‘de araştırmaya imzasını atan Hiroaki Matsunami, insanların kokuları algılaması farklı olabileceğini dile getirdi, Herhangi bir şey koklandığı zaman insan DNA’sına bağlı olarak reseptörler farklı olarak etkin hale geldiğini söyledi. Araştırmanın detaylı sonuçları ise, “Nature Neuroscience” dergisinde yayına sunuldu.

Bu yeni yılın başında sonuçları “Current Biology” dergisinde yayınlanması ve 2 farklı araştırmada da, aynı olan kokuların bazı insanlarda çok güzel, bazılarında ise hoş gelmeyen kokular olarak algılanmasının nedenini genlere bağlı olduğunu göstermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu