Anne & Çocuk

Kolik Sancıları için Ne Yapmalı? Kolik Sancı Nedir?

Kolik sancılara dikkat!

Yeni doğan bebeklerde görülen kolik sancıları şiddetle ağlamalarına sebep olmaktadır. Annenin tam da çok yorulup dinlenmek istediği saatlerde gerçekleşen bu olay bebeğin sancılarının sonucu ağlaması şeklinde bilinir.

Memorial Antalya Hastanesi’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde görev yapan Uz. Dr. Ömer Berk bebeklerde meydana gelen kolik sancıların sonucunda ne yapılması gerektiği konusunda ebeveynlere tavsiyeler vermiştir.

Yeni doğan bebeklerde meydana gelen huzursuzluklar beklenen bir durumdur ve bebek yaklaşık olarak altıncı haftadan itibaren üç ya da dört aylık olana kadar günlük üç saat kadar huzursuzluklar yaşamaktadır. Dördüncü aydan sonra bu huzursuzluk süresi azalarak bir iki saate kadar düşecektir. Böyle bir durumla karşılaşan bebeğin ebeveynlerinin bu durum karşısında korkmasına gerek yoktur.

Bebeğin yaşadığı kolik sancılar büyüdükçe azalıyor

Eğer bebek gece ve gündüz boyunca hiç durmadan ağlıyorsa annesinin ve babasının şüphelenmesi gereken bebekte meydana gelen kolik sancılar olmalıdır. Bebek doğduktan iki veya dört hafta sonra bu durumun sıklıkla yaşandığı göze çarpmaktadır.

Tüm gün boyunca bebeğin ağlamasına neden olan bu kolik rahatsızlığının nedeni ise bilinmemektedir. Kolik diye adlandırılan bu rahatsızlığın bebeğin rahatsız edici uyaranlara karşı sinir sisteminde kontrolünü sağlayamadığını gösterir.

Bebeğin gün geçtikçe büyümesi sonucu yaklaşık altı aylık olana kadar bu kolikle karşılaşması sinir sistemini daha kolay bir şekilde kullanmaya başladığı andan sonra düzelmeye de başlayacaktır.

Bebek emziren kadınlar özenli bir şekilde beslenmeli

Annelerin yedikleri bazı yemekler farkında olmasalar da koliğe sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında bebeğe verilen mamaların içerisinde yer alan süt ya da protein de koliğe neden olabilmektedir.

Bir bebeğin ağlıyor olması sadece koliğin neden olduğu bir durum olmayabileceği gibi bebekte fıtık olması durumu da ağlamasına neden olan faktör olabilir. Bu sürecin geçmesini beklerken bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacak şeyler yaparak ağlamasını hafifletebilirsiniz.

Bebeği sakinleştirmek için yapılabilecek şeyler

Bebeğinizde görülen koliğin nedeni annenin kullandığı yiyecekler ise anne yediklerine dikkat etmeli bebeği rahatsız edecek şeylerden uzak durmalıdır. Ya da bebeğe verilen mamadan dolayı ise doktorla irtibata geçerek mama içerisinde bulunan protein hidrolizat hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu dikkat etmeler sonucu bebekte düzelmeler görülecektir.

  • Çok sık emzirmeyin. Emzirme aralıklarınız yaklaşık iki ya da üç saat arayla olmalıdır.
  • Arada bebeğinizi alarak bebek arabası ile gezdirin. Hareket ediyor olması sakinleşmesini sağlayabilir.
  • Elektrik süpürgesi gibi ritmik sesler çıkaran makineler onun sakinleşmesini sağlayacağı için huzursuzluk yaşadığı zamanlarda diğer odalarda bu makineleri çalıştırmanız onu etkileyecektir.
  • Tüm çocuklarda aynı etkiyi göstermese de emzik vermeniz bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.
  • Ağlayan bebeğinizi yüz üstü dizlerinize yatırıp sırtını ovmanız rahatlamasına ve birazda olsa sakinleşmesine yardımcı olabilir.
  • Ağrı hisseden ya da sürekli ağlayan bebeğinizi büyük ve geniş bir battaniyeye sarmanız kendisini güvende hissetmesini sağlarken, ısınması ve rahatlaması içinde kullanılabilir.
  • Bu kolik rahatsızlığı sonucunda çok gerilmiş iseniz bir yakınınızdan bebeğe bakmasını isteyip dışarı çıkın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu