Kadın Sağlığı

Korunma Ertesi Gün Hapı

Korunma Ertesi Gün Hapı

Korunma ertesi gün hapı ilişkide gebe kalmamak için müracaat edilen oldukça etkili bir yöntemdir. Norlevo ve Preven olmak üzere iki haptan oluşan bu yöntem ilişki sırasında alınan prezervatif gibi tedbirlerin etkisiz kalması durumunda hayati öneme sahip olmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Bu yöntem iki şekilde uygulanmaktadır. Birincisinde yüksek doz östrojen ve progesteron verilirken ikincisinde ise sadece yüksek dozda Progesteron verilmektedir. Ayrıca bunun yanında spiral de takılması gereklidir.

Uygulama Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlişkiden itibaren 72 saat içerisinde bu uygulamanın yapılması gebelikten büyük oranda koruyacaktır. Ancak 72 saatten sonra uygulanması gebe kalmaya neden olunabilir. Bu sebeple bu süreye azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu uygulamanın çalışma usulüne değinecek olursak döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi engellenmektedir. Bu sayede gebelik engellenmektedir. Bu yöntemin çok etkili olduğunu söyleyebiliriz ancak çok küçük de olsa gebe kalma ihtimali bulunmaktadır.

Bu Hormonların Yan Etkileri

Bu hormonların gereken dozdan daha fazla verilmesi durumunda bulantı ve kusma gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra leke şeklinde kanamalar olması da muhtemeldir. Bu durum adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Zira bu adet kanamasından farklıdır.

Her ne kadar bu yöntem oldukça etkili de olsa ufak bir pay da bırakmak gerekir. Bu sebeple sizlerin ne olur ne olmaz diyerek yine de bir gebelik testi yapmanızda fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu