Kadın Sağlığı

Kozmetik ürünler meme kanseri mi yapıyor?

Kozmetik ürünler meme kanseri mi yapıyor?

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre kadınlarda meme kanseri görülme yaşı git gide küçülmektedir. Bunun sonucunda 30 yaşından itibaren meme kanseri muayenelerini yapılması gerektiği konusunda uzmanlar uyarmaktadır.

Meme Cerrahı Prof. Dr. Levhi Akın “Kozmetik ürünlerdeki kimyasallar meme kanseri riskini artırmaktadır.” Dedi. Erken tanı için düzenli kontrol yaptırmak gerekir. Kullanılmakta olan kozmetikler’deki kimyasallar, östrojen ve diğer hormonları engeller veya bu hormonları taklit ederek kadının hormonal dengesini bozmaktadır. Bundan dolayı kozmetik ürünlerden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

Prof. Dr. Akın meme kanserini tetikleyen kozmetik ürünleri arasındaki bağlantıyı şu şekilde açıklıyor: “Yapılan araştırmalara göre kozmetik ürünlerde bulunan bazı kimyasalların insan vücudunda kanserin meydana getirebileceğini ortaya koyuyor.

Kişinin hormonal dengesini yerle bir ediyor. Meme kanseri ile paralel olan bu kozmetik ürünlerinde kullanılan koruyucu parabenler (nemlendiriciler, makyaj, saç ve cilt bakım ürünleri, traş için satılan ürünler) ve saç için kullandığımız spreyler’deki renk tutucu ile saç kırılmasın en aza indirmek için sık sık kullanılan ve ayrıca kişisel bakım ürünleri, temizlik ürünleri de bahsetmiş olduğumuz içerisinde bulunan ftalatladır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu