Kadın Sağlığı

Kürtaj İçin En Sık Sorulan Sorular!

Kürtaj İçin En Sık Sorulan Sorular!

Kürtaj zaman zaman gündeme bomba gibi düşen bir konu olması hasebiyle bu yazımızda sizler için en çok merak edilen konular hakkında kürtaj sık sorulanlar hakkında bir yazıyı istifadenize sunmaya karar verdik.

01. Kürtajı Kimler Yaptırabilir?

Hamile olan kadınlar evliliğin 10. haftasına kadar kürtaj olabilirler. Eğer kadın evli ise eşinin imzalı onayı değilse kendisinin isteği eğer 18 yaşından küçük ise de bu durumda anne ve babasının yazılı bir şekilde onay vermesi gerekmektedir.

10. gebelik haftasının belirlenmesinde ise hamile kalınan tarih değil kadının gördüğü son adet tarihi başlangıç olarak esas alınmalıdır.

02. Kürtaj Sonraki Meydana Gelebilecek Gebelikleri Olumsuz Etkiler Mi?

İlk soruda bahsettiğimiz usullere riayet edilmesi halinde ve başarılı bir operasyonun yapılması durumunda diğer gebeliklerde herhangi bir sıkıntı yaşanması ihtimali oldukça düşüktür.

03. Kürtaj Başkaları Tarafından Anlaşılabilir Mi?

Kürtaj olduğunuz sadece hastane kayıtlarından anlaşılabilir. Bu da gizli tutulduğu için hiç kimse kürtaj olduğunuzu anlayamaz. Vücudunuzdaki kürtajın etkileri de 4-6 hafta sonrasında tamamen ortadan kaybolacağı için vücudunuzdan da kimse kürtaj olduğunuzu anlayamaz.

04. Kürtaja Alternatif Var Mı?

Dünya genelinde RU-486 düşük ilaçları kullanılmakta ise de ülkemizde tek yöntem olarak kürtaj kullanılmaktadır. Ayrıca bu ilacın yan etkilerinin uzun vadede neler olduğu tam olarak bilinmemektedir.

05. Kürtaj İçin Bazen Gebeliğin Büyümesinin Beklenmesinin Nedeni Nedir?

Gebeliğin 5.5 haftadan önce olması durumlarında rahim ağzının sert olması kürtajın yapılmasını zorlaştıracağı gibi tekrar gebe kalma riskini de beraberinde barındırmaktadır. İşte bunun önüne geçmek adına hekimler somut duruma göre bekleme kararı alabilmektedirler. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız paniğe kapılmanıza gerek yoktur, hekiminize güvenmeniz yeterlidir.

06. Kürtaj Sonrası İşe Ve Normal Hayata Dönme Süresi Ne Kadardır?

Her ameliyattan sonra olduğu gibi kürtajdan sonra da 3-4 gün dinlenmeniz sizler için faydalı olacaktır. Ancak zorunluluk halinin ortaya çıkması durumunda işinize ağır işler yapmamak kaydıyla dönebilirsiniz.

07. Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Görülür?

Kürtaj sonrası kanamalar görebilirsiniz ancak bunlar adet kanaması değildir. Özellikle 3 ve 5. günler arasında gördüğünüz kanamalar adet olmamakla birlikte 2 hafta boyunca daha süren kanamalar da adet kanaması değildir. Kürtajdan sonraki 5. haftadan itibaren görülen kanamalar kürtaj sonrası adet kanaması olarak değerlendirilebilir.

08. Kürtaj Fiyatları Arasında Bu Kadar Farklılık Olmasının Nedeni Nedir?

Kürtaj fiyatları belirlenmesinde birkaç değişken bulunmaktadır. Bu değişkenler arasında hastanenin ücret tarifesi, doktorun popülerliği, uygulanan müdahalenin yapılış şekli yer almaktadır. Operasyonun bölgesel mi genel mi yapıldığı ücretlendirmede etkili olmaktadır. Kürtaj çok büyük bir operasyon değildir hatta küçük operasyon sınıfında yer aldığını da söyleyebiliriz. Kürtaj operasyonunu uygulayan doktor ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Anestezi Uzmanıdır.

Tüm bu merak edilen sorular ışığında sizler de hem kendiniz hem de çevrenizdeki kişilere faydalı olabilir, yol gösterebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu