Kadın Sağlığı

Kürtaj İşlemi Nedir? İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Kürtaj İşlemi Nedir?

Kürtaj genellikle istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanan bir yöntem olsa da, düşük sonrası kanamanın durdurulması ve rahmin temizlenmesi ile olağan dışı kanamalarda kanamanın durdurulması için de uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca rahim içinden parça alarak patolojik inceleme yapılması amacıyla da kürtaj yapılmaktadır. Bu sebeplerle kadın doğum uzmanları tarafından sıklıkla yapılan küçük operasyonlardan biridir kürtaj.

Gebelik halinde kürtaj rahim tahliyesi vakum yöntemi ile rahime zarar verilmeden yapılır. Diğer durumlarda ise küret denilen metal aletlerle temizlik yapılır.

İstenmeyen Gebelikte Kürtaj

Kürtaj en çok istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kullanılır. Böyle bir kürtaj için yasal şartlar aranmaktadır.

Gebelik on haftayı aşmamalı, evli kadının eşi müdahaleye onay vermeli, 18 yaşından küçüklerde veli izin vermelidir. Bu şartlar sağlandığı takdirde kürtaj yapılırken, aksi takdirde kesinlikle kürtaj yapılmamalıdır. Ancak istisnalar vardır.

Acil kanamalı şekilde doktora başvuran hastanın hayati tehlikesi varsa yalnızca kendisinin onayı yeterlidir. 10 haftayı geçen gebelikte bebeğin ölü olması ya da bebeğin doğduğunda yaşamını derinden etkileyecek sakatlığının olması halinde 10 hafta sınırı aşılabilir. Ancak bu duruma en az üç hekimin kanaat getirmiş olması gerekir ve imzaları aranır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj için doktor tarafından incelemeler yapılmalı ve işlem uygun görülürse kürtaj yapılmalıdır. Kürtajdan önce anne adayının beş saat boyunca aç ve susuz olması gerekir. Çünkü işlem sırasında anestezi yapılır. Ancak anestezi çok hafiftir, derin bir uyku hali denilebilir. Kürtaj vakum yöntemiyle yaklaşık beş dakikada yapılır. İşlem esnasında hasta acı duymaz.

Kürtaj işlemi bitince beş dakika içinde hasta uyanır ve yaklaşık bir saat sonra yiyip içebilir. Bir süre gözlem altında tutulan hasta taburcu edilir. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Operasyondan yaklaşık 4-6 saat sonra günlük hayata dönülebilir ancak aşırıya kaçan davranışlardan sakınmak gerekir. Mesela spor ve egzersiz yapmak için biraz daha beklemek gerekir.

Bir hafta sonra doktor kontrolüne gitmek gerekir. O zaman kadar ilaçlar düzenli kullanılmalıdır ve deniz, havuz, küvet, egzersiz, ilişki yasaktır. Yaklaşık üç hafta boyunca kanama olması normaldir. İlk adet ise 5-6 hafta sonra görülür.

Kürtajın Zararları Var Mıdır?

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için ülkemizde uygulanan tek yöntem kürtajdır. Düşük yaşama isteği ile söktürücü iğneye başvurmak çok tehlikelidir. Gebeliğe son vermeyecektir ancak kanamaya sebep olabilir. Bu yüzden tercih edilmemelidir. Düşük yapılmasını sağlayan ilaçlar ise ülkemizde yasal değildir ve satılamaz.

Kürtaj olan kişilerde işlemin üstünden belli bir süre geçtikten sonra durum normale döner ve jinekolojik muayenede dahi kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.

Sağlıklı bir şekilde ve uygun ortamda yapılan kürtajın riskleri yok denecek kadar azdır. Hamile kalınmasını ya da sonraki hamilelikleri etkilemez. Ancak üç kürtajdan sonrasında gebe kalma ve hamilelik süreci riske girecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu