Kadın Sağlığı

Meme Ağrısı, Memede Ağrı Neden Olur Tanı ve Tedavisi

Meme Ağrısı, Memede Ağrı Neden Olur Tanı ve Tedavisi

Kanser vakaların çok artması ile birlikte herkes tetikte ve özellikle kadınlar sık sık meme ağrısı nedeniyle doktora başvuruyor. Çünkü kadınlarda en çok görülen meme ve rahim kanseri olduğundan, kadınlar meme kanseri olmaktan endişe ediyorlar.

Halbuki kadınların çoğunda adet döneminde veya adet dönemine yakın ortaya çıkan meme ağrısı şikayeti vardır. Bu yüzden bu dönemlerdeki ağrılar normal karşılanmalıdır.

Her kadın hissettiği ağrıyı takip etmeli ve hangi dönemlerde oluştuğunu, normal saydığı ağrılardan olup olmadığını fark etmeye çalışmalıdır.

Meme Ağrısı Çeşitleri

Meme ağrısında en önemli ayrım adet döngüsüyle uyumlu olan kronik ağrılar veya ara ara çıkan akut ağrılar olarak ayrılır. Kadınlara düşen en önemli görev ise bu ayrımı takip etmektir. Ağrıların ne zaman olduğu çok önemlidir.

Memede Ağrı Neden Olur?

Memede ağrı olması sebeplerini iki şekilde tanımlanabilir, döngüsel ağrılar ve dögüsel olmayan ağrılar şeklinde;

Döngüsel Meme Ağrıları

Bu ağrılar adet dönemiyle uyumlu olarak ortaya çıkar ve bitimi ile de kaybolur. Bu durum üreme çağındaki kadınlarda daha çok görülür. Bu ağrılar adet belirtisi ya da adet döneminde görülen bir tepki olabilir.

Bu tip ağrılar genellikle her iki göğüste de görülür. Ağrı genellikle meme dış katmanlarında oluşur. Koltukaltı, kol ve direklere de yayılan bir ağrı söz konusudur. Bu ağrıya çoğunlukla şişlik de eşlik edebilir.

Bu tip ağrılar 30’lu yaşlardaki kadınlarda daha çok görülür ve menopoza kadar da devam eder. Bu ağrı her beş kadından dördünde görülmektedir ve endişe duyulacak bir durum yoktur.

Döngüsel Olmayan Meme Ağrıları

Bu ağrılar adet dönüşüne bağlı olmaksızın ara ara oluşabilen ağrılardır. Bu tip ağrılar genellikle 40 yaşından sonra görülmektedir. Ağrıların seyri de hissedildiği meme bölgesi de düzensizdir. Bu tip ağrılar kadınlar tarafından genellikle memede yanma sızlama çekilme gibi ifade edilir. Koltukaltı ve kola yayılma durumları da vardır. Bu ağrıların 2-3 yıl devam edip sonra bittiği de sık yaşanan tıbbi vakalardandır.

Tanı ve Tedavi İşlemleri

Ağrı, meme kanseri teşhisi için ender kullanılan bir araçtır. Tıbbi testlere tabi tutulan kadınların şikayetleri de değerlendirilerek tanı koyulur. En sık karşılaşılan fibrokistik meme hastalığıdır ve korkulacak bir durum yoktur. Bu teşhis sonrası meme ölçüsü ve yapısına uygun sutyen kullanımı çok önemlidir. Daha sonra ise ilaç ve hormon tedavisi ile hastalık tedavi edilmektedir. İlaç olarak en az doz ile başlanarak hastanın şikayetlerinin azalması ve tedaviye cevap verilmesine bakılarak ilacın dozu arttırılarak tedaviye devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu