Estetik

Meme Estetiği Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği veya diğer bir adıyla göğüs estetiği; memenin şekil ve büyüklük açısından ideal standartlara uydurulması amacıyla yapılan bir dizi estetik ameliyata verilen genel isimdir. Meme estetiği başlığı altında en sık yapılan ameliyatlar silikon implant ile meme büyütme ameliyatı, meme küçültme ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatı, meme ucu küçültme ameliyatı, areola küçültme ameliyatı ve jinekomasti ameliyatı şeklinde sıralanabilir. Gerekli olduğu durumlarda aynı ameliyatta bu birden fazla meme estetiği birlikte yapılabilir. Örneğin , hem küçük hem sarkık bir göğüse meme dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatı birlikte yapılır. Böylelikle hem meme toparlanmış, sarkıklığı giderilmiş hem de hacim olarak büyütülmüş olur.

meme estetiği

Meme estetiği, bu konuda uzun bir eğitim sürecinden geçmiş Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Meme estetiği, en sık yapılan estetik ameliyatlar arasında yer alır. Kadınların beden algısında ve özgüvenlerinde önemli bir yer tutan göğüslerin normalden küçük veya büyük olması veya sarkık olması gibi büyüklük ve şekil sorunları çok yaygındır. Büyük göğüs durumunda olduğu gibi sadece psikolojik değil aynı zamanda fiziksel sağlık sorunları da gözlenebilir.

Meme estetiği ile arzuladığı göğüs görünümüne kavuşmuş, bedeni ile barışık hale gelmiş kadınların ruhsal bakımdan daha mutlu, daha özgüvenli ve daha sosyal oldukları bilinen bir gerçektir.

meme estetigi

Meme büyütme ameliyatında göğüsler silikon implant yardımı ile büyütülür ve kişinin boyu ve diğer beden ölçüleri ile uyumlu hale getirilir. Bu amaçla kullanılan silikon implantların farklı şekil, hacim, projeksiyon ve yüzey özellikleri vardır. Hasta için en doğru silikon implantın seçimi önemli bir konudur ve deneyim gerektirir. Seçilen silikon implant göğüs kası üzerine yani doğrudan meme dokusu altına gelecek şekilde yerleştirilebilir. Dual plan uygulamasında ise silikon implantın üst yarısı göğüs kası altında açılan bir cebe yerleştirilir. Meme büyütme amacıyla bazı seçilmiş olgularda tek başına veya silikon implanta ek olarak yağ enjeksiyonu da uygulanabilir.

Meme küçültme ameliyatında ise fazla olan meme dokusu ve meme cildi 3-Boyutlu olarak çıkartılır, sarkık görüntü giderilecek şekilde meme dikleştirme işlemi ile birlikte memeye yeni ve daha estetik bir görünüm kazandırılır. Bu işlem esnasında memenin süt verme fonksiyonlarının korunmasına özen gösterilir.

Jinekomasti ameliyatı erkeklerde uygulanan bir göğüs estetiği ameliyatıdır. Jinekomasti, erkeklerdeki memenin normalden büyük olması ve kadınsı bir görünüm alması durumudur.  Jinekomasti operasyonu sayesinde söz konusu fazla dokular değişik cerrahi teknikler kullanılarak çıkartılır ve meme normal boyutlarına getirilir.

meme estetigi 1

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalıp kalmayacağı oldukça merak edilen bir konudur. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında her ameliyatta olduğu gibi bir miktar iz kalır. Bu izin şekli ve boyutu memelerdeki sarkmanın ve gevşekliğin boyutuna ve bu sorunları gidermek için kullanılan cerrahi tekniğe göre değişir. Hafif derecede sarkmanın söz konusu olduğu olgularda sadece meme başı çevresinde daire şeklinde bir iz kalır. Sarkmanın daha fazla olduğu olgularda meme başı çevresindeki ize ek olarak meme başından orta hatta aşağıya doğru inen düz bir çizgi şeklinde “lolipop” şekilli bir iz kalır. Memedeki sarkmanın ve gevşekliğin ileri düzeyde olduğu olgularda ise memeyi üç boyutlu olarak toparlamak ve dikleştirmek gerekir. Bu tür olgularda ise ters-T şeklinde bir iz kalır. Bu kesi izleri ameliyatı izleyen ilk aylarda daha belirgindir ancak 6 ay – 2 yıl içerisinde gittikçe doğallaşır ve genellikle dikkat çekmeyecek bir görünüm alır. Çok az bir hasta grubunda ise kötü yara iyileşmesi denilen bir durum söz konusu olabilir ve ameliyat izleri daha pembe kırmızı ve kabarık hale gelebilir. Hipertrofik skar veya keloid olarak adlandırılan bu durum bir cerrahi hata değil kişinin yara iyileşme mekanizmalarındaki bir özellikten kaynaklanır.

Meme estetiğinde mümkün olan en az başka bir deyişle en kısa iz ile istenilen estetik sonuca ulaşmak hedeflenir. Bu amaçla farklı cerrahi teknikler kullanılır. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, daha az iz bırakmak adına meme de gerekli cerrahi toparlamayı yapmamaktır. Eğer meme istenildiği şekilde küçültülmemiş veya dikleştirilmemiş ise yani istenilen estetik şekil tam anlamı ile verilememiş ise ameliyat izinin az olması önemini yitirir. Memeye istenilen üç boyutlu estetik şekli vermek öncelikli amaç olmalı ve bu amaç için ne kadar fazla iz gerekiyorsa yapılmalıdır.

Ameliyat sonrasında izlerin daha estetik iyileşmesi için bazı krem ve uygulamalar da kullanılır.

Meme Estetiği Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Meme estetiği yapmak için göğüs gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. Çok özel bir durum olmadığı sürece, meme estetiği yapmak için kişinin 18 yaşını tamamlanması beklenir. Bu sayede gelişimini tamamlamış göğüslerde daha sağlıklı cerrahi işlemler uygulanabilir.

Meme estetiği ameliyatı olma yaşının bir alt sınırı bulunsa da bir üst sınırı bulunmamaktadır. Kişinin ameliyat olmasını engelleyecek bir sağlık sorunu yoksa her yaştan bireye meme estetiği uygulanabilir.

Silikon Meme Fiyatları

Slikon meme fiyatları, kullanılan silikonun büyüklüğüne, ameliyatı yapan cerraha ve hastaneye, kullanılan silikonun türüne göre değişiklik gösterebilir. Silikon ile meme büyütme ameliyatında net bir fiyat bilgisi almak için Prof. Dr. Cengiz Açıkel ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu