Kadın Sağlığı

Meme Göğüs Dokusunun Yapısı

Meme Göğüs Dokusunun Yapısı

Kadınlarda gelişmiş bir yapı olan meme dokusu belli aşamaya gelene kadar bebeğin beslenmesini sağlamak ile sorumludur. Memeler kız ve erkeklerde ergenlik çağına kadar aynı büyüklükte iken, kızlarda salgılanan östrojen hormonu nedeniyle kadın memesi gelişim gösterir. Bu gelişme sayesinde memeler, bebek besleyecek donanıma da sahip olurlar.

Memelerin büyüklüğü ise genetik faktörler ve kilo ile bağlı olarak belli olur. Vücuttaki hormonal değişiklikler sebebiyle adet döneminde de memeler büyümektedir. Gebelik döneminde de hormonlar arttığından memelerde büyüme ve hatta hassaslaşma olur.

meme gogus dokusu 1

Meme Dokusunun Yapısı

Meme vücutta 2. ve 7. Kaburgalar arasına yerleşmiştir. Dışı cilt dokusu ile kaplı olan memenin içinde ise yağ ve bağ dokusu ile salgı bezleri bulunur. Cilt tabakasının altında yer alan boşluk sayesinde meme hareketli haldedir diyebiliriz.

Memelerin her ikisinin ortasında meme başı denilen koyu renkli kısım ve üstünde meme ucu denilen sütü dışarı akıtan yapı bulunur. Meme başındaki salgı bezlerinin salgıladığı kaygan sıvı sayesinde göğüs dış etkenlerden korunmakta ve enfeksiyon engellenmektedir.

Memeler lob denilen ve bağımsız süt üreten birimlerden oluşmaktadır. Memede üretilen sütü dışarı atmak için ise çok sayıda kanal ve kanalcıklar bulunmaktadır. İnce kanallardan daha kalın kanallara doğru süt birikerek bir çok ince kanal sayesinde bebeğe aktarılır. Bebek emdikçe süt gelmeye devam eder.

Memede bulunan cooper denilen bağlar sayesinde meme dokusu ve süt birimleri birbirine daha sağlam olarak bağlanır. Zaten meme vücuttaki kan damarları ve lenf dolaşım sistemi açısından oldukça zengin bir yapıdır.

Gebelik Döneminde Memelerde Ortaya Çıkan Değişiklikler Ve Süt Üretimi

Gebeliğin başlaması ile birlikte hormonlar artar ve meme dokusu da değişiklik göstermeye başlar. Östrojen hormonu sayesinde süt ileten kanallar gelişmeye baslar. Hamilelikte belirgin olarak artan progesteron hormonu sayesinde ise süt salgısını yapacak Birimler büyüme ve gelişme gösterir. Bu değişimlere yetişmek için kan akışı da artacaktır ve bu sebeple memedeki damarlar daha belirgin ve genişlemiş gözükecektir. Böyle bir durumda korkmanıza gerek yoktur.

Gebeliğin ikinci yarısına gelindiğinde ise ilk süt memede salgılanmaya hazır olarak bekler. Bu süte kolostrum adı verilir. Bebeğin erken doğumu halinde ilk besini hazır beklemektedir.

Doğanın İnanılmaz Gücü Süt Yapımında Da Kendini Gösterir

Normal doğum vaktinden erken gelen prematüre bebekler ile gününü doldurarak doğan bebeklerin besin ihtiyaçları farklıdır ve bu sebeple vücutta salgılanan süt de farklıdır. Bebeğin erken doğması halinde ihtiyacı olan tüm maddeler anne sütü sayesinde bebeğe aktarılmaya devam edecektir.

Ayrıca bebeğiniz hasta olduğunda vücudumuzda salgılanan süt farklılık göstermektedir. Göğüs ucunuz ile bebeğiniz hastalığı algılanır ve vücutta bu hastalık halinde bebeğinize iyi gelecek besinler de eklenerek bebeğinize özel süt salgılanır.

Prolaktin ve Oksitosin Hormonları

Bu hormonlar hem sütün üretilmesi hem de kanallara iletilmesinde rol oynar. Bebeğin emmesi ile beyindeki hipofiz bezinde prolaktin hormonu salgılanır ve bu hormonunun kana geçmesiyle süt üretilir.

Oksitosin hormonu ise bu üretilen sütün kanallara iletilmesinde etkilidir. Bu hormon aynı zamanda kanalların genişleyerek, sütün daha kolay akmasını sağlar.

Ayrıca oksitosin hormonunun rahmi kasıcı etkisi de vardır. Bu sebeple doğumdan sonra emziren annelerin rahimleri daha kolay toparlanır.

Süt üretimi, süt tüketildikçe gerçekleşir. Bu sebeple bebek emdikçe daha çok süt üretilmektedir. Bebeğini emzirmeyen annelerin sütü bitecektir.

Emziren annelerde bebek emzirme esnasında genellikle karıncalanma gibi hisler uyanır ancak bu durum anneyi rahatsız etmeyecek boyuttadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu