Estetik

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatları, tamamen estetik amaç ile yapılan cerrahi ameliyatlar değildir. Bazı durumlarda bir rahatsızlığı gidermek için yapılsa da, devlet tarafından zaruri bir ameliyat olup ödemesi yapılan cerrahi ameliyat sınıfında değildir.

Meme küçültme ameliyatları estetik olarak fiziksel görünümü düzeltmek amacı ile yapılmasının yanında, aşırı büyük göğüsleri küçültmek için yapılır. Büyük meme nin zararı sırt ağrısı meme altında mantar ve pişik oluşumu gibi birçok sağlık problemi için yapılabilir. Meme küçültme ameliyatı hangi amaçla yapılırsa yapılsın kişinin her iki problemi de çözülmüş olur. Büyük meme  leri küçültürken estetik olarak fiziksel görünüme uygun bir meme görünümü standart olarak yapılır.

meme küçültme 1

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Ameliyat süresi ortalama olarak, 1,5 – 2,5 saat arasında sürebilir. Ameliyat sonrasında hasta mutlaka en az bir gün hastanede yatması şartı vardır. Bunun dışında ameliyatın sonuçları 1 ay sonra gözlenir. Ameliyat sonrası ödemler ağrılar v.s işlemler için doktor kontrolü belirli bir süreye kadar devam eder. Bu süre içerisinde doktorun tavsiyeleri bizzat uyulmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı bir kişinin göğsünün aynısı şu tip bu tip gibi benzetme ve o şekilde meme görünümü sağlanmak için yapılması sakıncalıdır. Her kişinin vücut yapısına uygun olarak meme küçültme ameliyatı yapılır Meme küçültme ameliyatı sonrasında kişi bebek emzirmesinde hiçbir sorun yaşanmaz.Genelde en çok sorulardan biri budur. Süt kanalları meme küçültülmesinde ellenmez. Fakat bir doktor olarak tavsiyem çocuk düşünen bayanlar için doğum sonrasında bu ameliyatı olmalarıdır.

Her ne kadar Meme küçültme ameliyatı sonrasında memeler formuna girse de, doğumdan kaynaklı sarkmalar mutlaka gene olacaktır. Bu yüzden bu işi sona bırakmak biraz daha akıl karı bir işlem olacaktır.

Meme küçültme ameliyat sonrasında meme başının etrafında veya meme altında azda olsa bir iz kalacaktır. Bu iz 1,5 cm uzunluğunda bir iz olup, giderek kaybolması beklenir. Bu tabi ki esmer tenli bayanlarda daha hızlı ve kalıcı beyaz tenli kadınlarda ise, bu işlem uzun zaman alabilir veya azda olsa bir iz kalabilir.

Bu iz ilk bakışta görünmesi zor bir iz olup dikkatli bir bakıştan sonra belirgin olacaktır. Aşırı ağrı çekiyor mantarlama terleme v.s gibi büyük göğüslü olmaktan dolayı sıkıntılarınız var ise, bu iz sizin farkında bile olamayacağınız bir detay olarak kalacaktır.

Tedavi amaçlı göğüs küçültme

tedavi-amacli-gogus-kucultme-ameliyati-12

meme küçültme ameliyatları sadece estetik açıdan şekilde vermek amacı ile yapılmaz. Bazı sorunlarda bu ameliyatı olmaya neden olabilir.

Bunların en başında aşı büyük memelerin sırta yaptığı baskıdır. Bu baskı sosyal hayatı oldukça zıt etkiliyor. Ayrıca sıcak yaz aylarından büyük memeler de meme altında terleme hatta pişik ve mantar oluşumuna neden olabiliyor.

Büyük memeleri öne doğru bir eğilime neden olduğu için iskelette yamulmalar meydana getirebilir. Bunlarda bel fıtıklarına ve boyun fıtıklarına neden olabilir. Hastalarımızdan aldığımız şikayetlerin en başında da zaten boyun ve bel ağrıları gelmektedir. Bu şikayetle bize başvuran hastalarımız azımsanmayacak kadar fazladır.

Kısacası memeleri meme küçültme ameliyatları ile ideal boyutlarına ulaşacağı için kilo azalması ve bel ve sırt ağrılarında azalma hatta kaybolma ile sonuçlanır. Bunun dışında kıyafet seçiminde de büyük göğüsler seçimi daraltır. Bu ameliyat sonrasında da kıyafet seçiminde büyük bir özgürlük gelir. Büyük göğüsler den dolayı giyilemeyen bir çok kıyafet artık giyilebilir olacaktır.

meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında genel hastane koşullarına 2 saat oralama süren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası yapılması gerekenler yapılırsa doğal ve güzel göğüslere sahip olabilirsiniz.

Göğüs küçültme ameliyatı olduktan sonra meme tekrar büyür mü?

Meme küçüldükten sonra tekrar büyür mü çok bilindik ve herkesin mutlaka sorduğu bir soru. Ameliyat sonrasında meme tekrar kendiliğinden büyümez. Ama siz yemeye içmeye hiç ara vermeden devam eder, kendinize hiç dikkat etmezseniz, veya aşırı kilo alıp verip vücudun dengesini bozarsanız, memede büyüme mutlaka az da olsa olur. Ama hiçbir zaman eski haline gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu