Kadın Sağlığı

Meme Kanseri, Yumurtalık Kanseri Habercisi mi?

Meme Kanseri Yumurtalık Kanseri Habercisi Mi?

Vücudun artık her bölgesinde, her organında görülen kanser, kadınlarda ise daha çok jinekolojik kanserler ve meme kanseri olarak kendini gösteriyor. Jinekolojik kanserlerin %25’ini ise yumurtalık kanseri oluşturuyor.

Yumurtalık kanseri genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülen ve belirtileri az olan bir kanser. Genellikle sindirim sistemi şikayetleri, şişmanlık, adet dışı kanamalar, geç menopoza girme gibi belirtileri olsa da belirgin bir şikayet olmuyor. Genetik faktörlere göre de hastalığın görülme oranı değişiyor. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha az, yumurtlamayı arttırıcı ilaç kullananlarda ise daha çok yumurtalık kanseri ile karşılaşılabiliyor. Hiç doğum yapmayanlara göre ise doğum yapanlarda risk daha az oluyor.

Meme ve Yumurtalık Kanseri İlişkisi

Yumurtalık kanseri görülmesinde etkili olan bir diğer durum da meme kanseri genleri olabiliyor. Hücre döngüsünü sağlayan genler fonksiyonlarını yerine getiremediği takdirde meme ve yumurtalık kanseri de artış gösteriyor. Meme kanseri genleri diye bilinen BRCA1 ve BRCA2 genleri, yumurtalık kanserine de etki ediyor. Bu genler kalıtsal olarak görülen meme kanserinin de sebebi. Çünkü bu genlerin mutasyona uğraması kalıtsal olarak baskın olarak geçiyor. Ancak çekinik olarak geçtiği durumlarda genetik olsa da meme kanserine yakalanmama ihtimali var.

Yumurtalık kanserine yakalanma riski %1 oranında genetik faktörlerle oran üç katına çıkabiliyor. Ayrıca yumurtalık kanseri için meme kanseri genlerinin bilinmesi teşhiste ve tedavide önem taşıyor. Yakın akrabalarda görülen kanser türleri ve hastalık yaşı da önem taşıyan faktörlerden.

Erken Teşhis

Jinekolojik kanserler için 35 yaş sorasında tarama önerilirken, BRCA1 taşıyıcıları için 25 yaş itibariyle tarama öneriliyor. Çünkü yumurtalık kanserinin erken teşhisi çok önemlidir. Bu durumda tedavinin başarı şansı %80’lere çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu