Kadın Sağlığı

Meme kanserin’de ‘Angelina Jolie’ etkisi!

Meme kanserinde Angelina Jolie etkisi

Kansere yakalanma riskini en aza indirmek için iki göğsünü de mastek aldırdığı mastek tomi ameliyatı olduğunu açıklayan Angelina Jolie, açıklamasının hemen ardından meme kanseri için ameliyat yapılan kliniklere başvurular iki kat artmıştır.

Angelina Jolie, taşıdığı bozuk gen sebebiyle kansere yakalanma riskinin %87 olduğunu duyar duymaz ameliyat olmuştu geçen sene mayıs ayında. Manchester Üniversitesi‘nin yaptığı araştırmaya göre Angelina’nın olduğu ameliyat haberini duyan ve bu tehdit unsuru olan kadınlarında danışmaya teşvik ettiği tespit edildi. Yaklaşık 5 tanesinin kalıtsal olduğu düşünülüyor. Araştırma ile ilgilenen Prof. Gareth Evans “Angelina Jolie’nin bu girişimi küresel etki oluşturdu ve kliniklere başvurular artmış gibi duruyor” dedi. Ameliyat haberinden bu yana 20’den çok genetik tanı merkezleri ve kliniklerde incelemelerde bulunuldu.

angelina1_kanser

Meme kanserinde erken teşhis önemli

Meme kanserindeki mutasyona yönelik haziran ve temmuz ayında genetik danışmanlık ve DNA testleri için hekimlere başvuranların sayısı 2012 yılına oranla 2,5 katına çıktı. Meme Kanseri Araştırma dergisinde yayımlanmış olan araştırmaya göre 2011 yılında ekim ve ağustos aylarında başvuru yapanların sayıları ikiye katlanmıştır.

angelina_kanser2

Prof. Evans meydana gelen artışı şu şekilde yorumladı:

Angelina’nın yapmış olduğu açıklama ile büyük ihtimalle diğer ünlülerden daha cazibeli ve güçlü kadın profili çizdiği için büyük ses getirdi.

Bu olay daha önce herhangi bir sağlık hizmetinden faydalanmayan kadınların bile gen testi yaptırmaları konusunda cesaretlendirmiştir. Genelde meme kanseri rastlantısaldır ama bu meme kanseri teşhisi koyulan %5’lik kadar bir kesim, BRCA1-2 veya TP53 diye bildiğimiz kalıtsal olarak bozuk genler sebebiyle kansere yakalanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu