Sağlık

Menisküs Yırtılması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs yırtılması ve tedavi yolları

Menisküsler diz eklemlerinde bulunan yapılardır. Uyluk kemiği ve eklem kemiklerinin arasında bulunarak C şeklinde kıkırdak bir yapıda olan menisküsler yırtılabilir özelliktedir. Diz eklemini oluşturan femur ve tibia kemiklerinin arasında yer alan menisküs biri iç kısımda diğeri ise dış kısımda olmak üzere her dizde iki adet bulunmaktadır.

Diz eklemleri olası hareketlere, ani zıplamalara, vücut ağırlığı ya da farklı ağırlıklar taşımaya, basınç ve ani hareketlere karşı dayanıklı bir yapıdadır. Dayanıklı olmasına rağmen tek eksenli olmasından dolayı zaman zaman zedelenmelere ve zorlanmalara maruz kalabilir. Bu durumdan dolayı kişiler kolay kolay hareket edemez duruma gelmektedir. Diz eklemlerinde yer alan menisküslerde meydana gelen sorunlar nedeniyle yaşam kalitesi düşmekte ve kişiler çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir.

Genellikle ani hareketlerde yaşanan zorlanmalara bağlı olarak yırtılan menisküsler sporcuların hastalığı olarak da bilinmektedir. Normal insanlarda da görülen menisküs yırtılması ani bir harekete bağlı olmaksızın kendi kendine de gelişebilen bir sorundur. Genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde menisküs yırtılması herhangi bir zorlamaya bağlı olmadan da gerçekleşebilmektedir.

meniskus-1

  • Merdivenlerden iner çıkarken bacaklara ağırlığın aynı oranda verilememesi,
  • Oturup kalkarken yaşanan ağrı ve sorunlar,
  • Yürüyüş esnasında eklemlerde meydana gelen sorunlar,
  • Dizde meydana gelen boşalma ve aksaklıklar,
  • Hareketlerin kısıtlanarak tam açma ve bükme hareketinin yapılamaması,
  • Bacakların hissedilememesi gibi durumlar menisküsün belirtileri arasındadır.

Menisküslerin vücuttaki görevi nedir?

Yıllar öncesinde menisküler insanlar için gereksiz görülen yapılardan biri olarak biliniyordu. Hatta kişiler bacaklarında meydana gelen ağrılar nedeniyle doktora başvurduklarında sorun menisküslerde olmasa bile ileride yırtılacağı düşüncesinden dolayı menisküsler alınabiliyordu. Zaman içerisinde gelişen sağlık teknolojileri menisküsün aslında insan hayatında oldukça önemli işlevleri yerine getirebilen organlardan olduğu anlaşıldı. Kemikler arasında conta görevi yapan menisküsler ağırlık yüklenmelerinde ağırlığın daha az hissedilmesini sağlayan bir yapıdır. Eklem sıvısının içeri kısımlarda dolaşmasını sağlayarak bu sıvıların yüzeyini artırma görevi de menisküslerdedir.

Menisküs yırtılması nasıl olur?

Gençler ile yaşlılarda menisküs yırtılması farklı şekillerde olmaktadır. Gençlerdeki menisküslerin yırtılması için mutlaka ani bir travma geçirilmesi gerekir. Basketbol, voleybol, tenis gibi spor dalları ile uğraşan kişilerde görülen bu durum sabit ayağın üzerinde dönme ile meydana gelebilir.

Zaman içerisinde menisküsler sağlamlığını kaybeder ve esnekliği azalır. Bu nedenle orta yaşlı kişilerde düşme veya halıya takılma gibi durumlarda menisküs yırtılması meydana gelebilir. Dış menisküsün iç menisküse göre hareketli olmasından dolayı içteki kısımda yırtılmalar daha çok görülmektedir.

Menisküs yırtılmaları nasıl tedavi edilebilir?

Menisküslerdeki yırtıklar kendi kendini tedavi edebilecek durumda değildir. Yırtık eğer ufaksa dikilme yolu seçilir. Yırtık büyükse ve cerrahi müdahale yeterli olmuyorsa yerinden çıkarılıp alınır. Orta yaşlı kişilerde yırtıklarla birlikte dizde kireçlenme gibi durumlar görülebilir. Böyle durumlarda doktorlar ilaç tedavisi de uygulamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu