Kadın Sağlığı

Miyom Nedir, Miyom Neden Olur? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Miyom Nedir?

Miyom genellikle kötü huylu kitleler ile karıştırılmakla birlikte bunun aksine iyi huylu bir kitle olarak tıp dünyasında tanınmaktadır.

Kimlerde Miyom Vardır?

Miyomlar ağırlıklı olarak 30-40 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlar ile ergenlik dönemindeki kızlarda miyom görülmesi çok sık rastlanan bir olay değildir. Hatta üreme döneminde miyom sahibi olan bir kadının menopoza girmesinin ardından miyomların azaldığı ve hatta kaybolduğu gözlemlenmektedir.

Miyom Neden Olur?

Miyom hastalığı genetik bir özellik taşımaktadır. Dolayısıyla yakın akrabalar içerisinde miyom sahibi olan birisi varsa bu durumda sizlerin de miyom sahibi olmanız olasıdır. Miyom gelişimi sürecinde östrojen hormonu önemli bir yer tutmaktadır. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi menopoz döneminde miyomların azalmasında ana etken östrojen hormonunun azalmasıdır.

Miyom Türleri

Miyomlar oldukça farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedirler. Öyle ki kimilerinde bir adet bulunurken kimilerinde çok fazla bulunmaktadır. Boyut olarak da oldukça farklılık gösteren miyomlar rahim içerisinde bulundukları yer itibariyle de farklılık arz etmektedirler.

Miyom Belirtileri

Miyomların düzenli bir belirti vermeleri söz konusu değildir. Ancak düzenli bir şekilde gittiğiniz doktorunuzun rutin kontroller sırasında fark edebilmesi ya da başka bir sorun için gitmiş iken miyom olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Öyle ki portakal büyüklüğünde bir miyomun belirti yapmaması muhtemel iken küçük bir miyomun da kanamalara sebep olması mümkün olabilmektedir.

Miyom çeşitleri arasında yer alan submüköz miyomlar kanamalara sebebiyet vermektedir. Bu miyom çeşidinin büyümesi düşük ile karşılaşılmasına da neden olabilir. Diğer bir çeşit olan intramural miyom’da ise adet kanamaları uzun sürmektedir. Bunun sebebi ise rahim kasılmalarının yeterli bir şekilde kasılmamasıdır. Bu duruma da bu miyom sebep olmaktadır.

Diğer bir çeşit olan subseröz miyomlarda ise genellikle sık bir şekilde belirtiler ile karşılaşılmaz. Ancak çok büyümeleri halinde sık idrara çıkma ya da kabızlık şikayetleri olabilir.

Miyomlarda Bozulma

Miyomların kan açısından yeteri kadar beslenememesi halinde her hücrede olduğu gibi bozulmalar meydana gelir. Bu durum hamilelik sürecinde daha fazla yaşanmaktadır.

Miyomların Kanserleşmesi

Toplumda yer alan yanlış kanının aksine miyomlarda kansere dönüşme oranı nadirdir. Zira miyomların iyi huylu kitleler oldukları unutulmamalıdır.

Miyom Tanısı ve Tedavisi

Miyom tanısı doktor incelemesinin ardından kolay bir şekilde konulabilmektedir. Miyomların tedavisi için ise ameliyat olmazsa olmaz bir şart değildir. Zira miyomların çok azına ameliyat yapma yoluna gidilmektedir.

Ameliyat önerilen miyomlar genellikle riskli olan ve hastanın yaşam kalitesinde ciddi düşüşler yaşatan miyomlardır. Ayrıca çok büyük olan miyomlar ile menopoz döneminde oluşan miyomlar için de ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Gebe kalmayı düşünen kimselerde var olan miyomların gebeliği olumsuz etkileme riski bulunuyor ise bu durumda da miyomlar ameliyat edilir.

Miyom Takip Süresi

Miyomların ameliyat edilip edilmemesi konusunda kararsız kalınan durumlarda belli aralıklarla doktor kontrolü yapılması en sağlıklı sonuçları verecektir.

Miyomların tedavi edilmesi sürecinde ise iki ana yöntem izlenmektedir. İlkinde çocuk isteyen aileler için sadece miyomlar alınmaktadır. İkincisinde ise eğer çocuk istenmiyor ya da zaten menopoz dönemindeyse rahim tamamen alınmaktadır. Bunun kararını vermek ise doktor ile sizin aranızda kalmış bir husustur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu