Aşk & İlişkiler

Modern çağın külkedileri

Modern çağın külkedileri

Ah kızlar… diye başlanmalı belki de bu makaleye. Dünyada neler dönüyor neler, ne kadar çok silik sıradan aşk hikayeleri ve ne kadar çok uçlarda tepelerde olan aşk hikayeleri var bir bilseniz. Belki de çok bilmek istemeyeceğiniz bir şey hakkında yazacağım şimdi, çünkü bilirsiniz ki biz bayanlar kıskanç varlıklarız, eh bize biraz uzaktan çok ihtişamlı görünen aşkları da kıskanırız elbet. Ama laf olsun torba dolsun ve bunlar da var! misali anlatalım… bakalım.

Kraliyet ailelerini bilirsiniz, o boğucu ciddi resmi aileleri… Hadi hadi kendimizi kandırmayalım o gösterişli büyüleyen güzellikteki sarayları, yaşamları da bilirsiniz… İşte Modern Çağda külkedisi olmak ile kraliyet ailesinden olmayıp kraliyet ailesine gelin olabilmek de mümkün..! Yok! hayır biz tabi ki bunun formülünü vermeyeceğiz, zaten bilmiyoruz da. Ama meraklıyız ya hangi şanslı bayanların ellerine böyle şanslar geçmiş bir bakalım dedik!

Saraya Girmeden Önce Saray Psikolojisini Biliyor Olmalı!

Belçika karalı Phıllıppe ve kraliçe Mathilde’nin aşk hikayesi aslında çok beklenilenin dışında olan bir hikaye değil, ama bir prensin kalbini çalmak da kabul edelim her yiğidin harcı değildir ve üzerine yazmaya, düşünmeye değer bir şeydir. Bu hikayeye tam külkedisi hikayesi diyemeyiz belki ama sonuç olarak kraliyet ailesinden olmayıp prensin kalbini çalabilen birisi olmuştur Prenses Mathilde. Prenses Mathilde Marie Ghislaine d’Udekem d’Acoz bir Belçikalı prensestir ve 1973 doğumludur.

Belçika’nın kralı olan Philippe’nin kalbini çalmayı başarmış olan Kraliçe Mathilde d’Udekem d’Acoz aslında kendisi de sıradan bir aileden değil de asil bir aileden gelmektedir. Kendisi Belçika da saygınlığı, yeri, sözü olan Kont olan Patrich d’Udekem d’Acoz ve Kontes olan Anna Maria Komorowska’nın güzide çocuklarından biridir ve Prenses Mathilde Belçika’nın ilk yerli prensesidir, yani ilk Belçika doğumlu Belçika kraliçesi olması özel yanıdır.

Bu şanslı prenses evliliğinde olduğu gibi evlilik sürecinde de çok güzel ve özel şeyler yaşamaya şans kazanmış bir prensestir, prensin resmi nişanı açıklanmadan evvel Belçika adına asil, Belçika kökenli ve geleceğin Belçika Kraliçeliğine tam anlamıyla layık olan bir gelin adayı olduğu anonsa edilmiş olan özel bir prensesti Mathilde. Asil bir sülaleye sahip olmasından mütevellit malikhanede el bebek gül bebek şeklinde büyütülmüştür.

Prenses aynı zamanda eğitimine de önem vermiş ve Psikoloji ve konuşma terapisi bölümlerinden diploma sahibi olan biridir. Öyle ki bir sarayda yaşam sürebilmenin şanını üstünlüğünü ağırlığını kaldırabilmek için de Psikoloji bilmek gerekmektedir. Ayrıca Kraliçe Mathilde çok fazla dil de bilmekteydi. Bunlar ise Fransızca, Flamanca, İngilizce ve İtalyanca’dır.

Prenses Mathilde’nin prens ile evlenme tarihi 04 Aralık 1999 dur. İhtişamlı çiftin nikahı Brüksel Belediye Binası’nda kıyılmış olup çiftin dini tören içeren nikahı da aynı gün  içerisinde St. Michel Aziz Gudula Katedralinde gerçekleştirilmiş oldu. Kraliçe Mathilde’nin giyindiği gelinlik Edouard Vermeulen imzası taşımaktaydı. Mathilde evliliği sonrasında Belçika Veliaht Prensesi ünvanını almış oldu. Sonrasında ise prensin 21 Temmuz 2013 de Belçika Kralı olarak taç giymesinden sonra Prenses, Belçika Kraliçesi unvanını almış oldu. Bu görkemli çiftin dört tane çocuğa sahip olma şansları oldu, bunların isimleri ve doğum tarihleri ile sıralamaları ise şöyle: Veliaht Prenses Elisabeth (2001) vtarihinde, Prens Gabriel (2003) tarihinde, Prens Emmanuel (2005) ve Prenses Elenore (2008) tarihlerinde doğmuşlardır.

Tuttuğunu Koparan Bir Prenses!

Prensen Maxıma ve Prens Willem Alexander’ın aşk hikayeleri eminim sizleri daha çok rahatlatacak hatta belki bir ümit bile verecektir, ama yok. Gözünüzü o kadar yükseklerden alın mazaallah göremezsiniz bir daha. Prenses Maxıma ve Prens Willem tabi ki de bir partide tanıştılar. Zaten bir prens ya da prenses ile tanışmak için tek seçenek görülüyor ki partilerdir. Parti de tanışan çift birbirleri ile kaynaştılar fakat prens, prens olduğunu gizledi ve adının Alexander olduğunu söyledi. Tanıştıkları parti İspanya’nın Sevilla kentinde idi tarih nisan 2009’u gösteriyordu. Prenses de o partiye katılabildiğine göre prenses de asil bir aileden geliyor olmalıydı, Alexander’ın prens olduğunu öğrenince ise çok şaşırmıştı. Maxima’nın prenses olmadan önceki hayatına değinecek olursak, ekonomist ve yatırım bankacılığı sektöründe uzun yıllar çalışmış bir kızdı. Ailesi ise gayet mütevazı ailelerdi, Arjantinli Cuntacı Bakan Jorge Zorreguieta ve Maria del Carmen Cerruti Carricart’ın kızlarıydı Maxima.

Beklenildiği üzere Hollanda Kraliçesi Beatrix, ve eşi Prens Claus bir de Hollanda Hükümeti önceleri Cuntacı Bakan’ın kızına karşı çıktı ve yine beklenildiği üzere onay vermediler. Kabullenmek tabi ki kolay olmadı ve tartışmalar uzun bir süre devam etti. Basın da Arjantin’li geline önceleri muhalefetlik yaptı. Düşündüğümüzde gelin çok zorluk çekmiş olmalı herhalde istenmemek çok zoruna gitmiş olmalı fakat aşkı uğruna bunların üstesinden gelmeyi başarabilmiş azimli bir prensestir.

Halk da protesto girişiminde bulundu, yaptılar da. Gelin adayı ise yılmadı tüm onayları aldı. Resmi bütün prosedürler ve onaylar Kraliçe Beatrix’in Prenses Maximayı sevmesi ve onaylaması üzerine alınmış oldu.

Bütün bu olanlardan sonra Kraliyet nişan törenini 30 Mart 2001 tarihinde resmi olarak duyurdu ardından ise pürüzler tek tek yok edildi. Maxima tv üzerinde canlı yayın aracılığıyla akıcı bir dil ile Flamanca konuşarak tüm ulusa seslendi ve ulus aşkın gücünü bir kez daha görmüş oldu. Tuttuğunu koparan bu güzel prensen Maxima’ya 17 Mayıs 2001 tarihinde Hollanda vatandaşlığın verildi. Daha sonra ise Maxima ve Willem Alexander’ın büyüleyici Kraliyet Düğün Törenleri 02 Şubat 2002 tarihinde Amsterdam şehrinde yapılmış oldu. Bu tarih halk tarafından belleklere kazındı. Daha sonra Beurs van Berlage şehrinde resmi nikah kıyıldı yine aynı gün içerisinde de Nieuwe Kerk Kilisesinde dini kurallara uygun bir dini tören yapıldı. Düğün herkes tarafından takdire şayan bir düğün olup oldukça gösterişli ve ihtişamlı bir düğün olarak tarihe geçti. Tüm genç kızlar gıpta etti. Fakat bir acı, ezici olaydır ki, Gelin Prenses Maxima’nın anne ve babası üzücüdür ki Kraliyetin isteği üzerine düğüne katılmadılar. İşte bir prenses olmanın da güzel yanı olduğu kadar kasıntı ve üzücü yanları bulunmaktaydı.

Düğün töreni sırasında ve özellikle sonrasında ise en çok konuşulanlardan biri Maxima Valentino’nun tasarımı olağanüstü güzel olan gelinliği idi. Evliliği sonrasında takdir edersiniz ki  Maxima, Hollanda Veliaht Prensesi unvanını almış oldu. Prensin Hollanda Krallık tacını giymesi üzerine 30 Nisan 2013 tarihinde Maxima, Hollanda Kraliçesi unvanını almış oldu. Bu yolları taşlı sonu ise bir o kadar çiçekli yolu aşan Prens Alexander Willem ve Prenses Maxima’nın üç kızı dünyaya geldi onların isimleri ve doğum tarihleri ise şöyle: Veliaht Prenses Catharina-Amalia (2003), Prenses Alexia (2005), Prenses Ariane (2007).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu