Sağlık

Mükemmel dişlerin sırrı

Mükemmel dişlerin sırrı

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı olan Çağdaş Kışlaoğlu, çağımızdaki teknoloji ile diş yapınız karakterinize uyuyor mu? Bunu belirlemek için bilgisayar ortamında sizin için en uygun gülümsemeyi bulmamız mümkün müdür? Sizler nasıl bir gülümsemeye sahip olmak istersiniz? Son zamanlardaki tercih edilen gülüşler hangileridir? Sorularını sizler için yanıtlamaktadır.

Gülümseme ile dişler hayal edilmektedir

Kişilere özel olarak yapılan gülüş tasarımı bilgisayar ortamında gelişen teknoloji yardımıyla kişilerdeki kusurların analizinin yapılmasını sağlar ve modeller oluşturur. Bilgisayar ortamındaki yapılan bu uygulama oldukça iyi başarılar elde etmektedir. Bu sayede bu kişilerin öz güveni yüksek olan gülüşler ile yaza güzel bir giriş yapabilecekler.

İlk olarak analiz yapılan kişinin komple yüzden ve lokal olarak dişlerin her açıdan fotoğrafı çekilir. Elde edilen bu fotoğraflarla bilgisayardaki program ile hayal edilen görünüm için çalışmalar yapılır. Bu yöntemin en güzel yanı diğerleri ile karşılaştırınca kişilerin üzerinde düşünmek için birçok alternatifler sunmasıdır.

Dişlere CAD-CAM uygulaması

CAD-CAM (Computer Aided Design – Computer Aided Manufactoring) uygulaması, dişlerin bilgisayar ortamında dizayn edilmesine imkan sağlar. Dişlerinin görünümünden memnun kalmayan kişiler hayalindeki dişleri porselen sistemi ile elde edebiliyorlar. Bu uygulamada alınmış olan ölçüler ile modelin optik ölçüsü alınıp bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Diş dizaynı hekim tarafından bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Sonra dişler bilgisayarlı freze tekniğiyle özel olarak hazırlanmış olan porselen bloklardan oluşur. Mükemmel görünüm için dişlerin yapımında kristal ve zirkonyum kullanılmaktadır.

Hayalinizdeki gülüş için prova!

Bu tasarımda dişlerin yeniden yapılandırılması için plastik dolgu maddesi uygulanmaktadır. Takılan madde çıkarılabilir durumdadır. Deneme süresi vardır. Bu kaplamalar yapılırken gerçek dişe yakın renklendirilmiş olan ve normal fonksiyonlarının görevini yapacak şekilde üretilen kaplamalar dişlerin üzerine uygulanmaktadır. Diş hekimi, kişinin ağız yapısına uyan dişlere sahip olması için defalarca prova yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu