Hamilelik

Normal Doğum mu? Sezaryen Doğum mu?

Normal Doğum mu Sezaryen Doğum mu?

Doğum dünya hayatında gerçekleşen en mucizevi olaylardan birisi olmakta ve anne ile babayı mutluluğa boğmakta iken akıllarda da hep doğum şekli nasıl olmalı gibi sorular yer almaktadır. İşte aklınıza takılan tüm sorulara TOBB ETÜ Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. Simla Okumuşoğlu Karaca cevap veriyor.

Normal Doğum Nedir?

İlk olarak normal doğumu tanımlayan Karaca hamileliğin 38 ile 42. haftaları arasında vajina yoluyla bebeğin dünyaya getirilmesini normal doğum olarak adlandırdı. Bunun yanı sıra doğumun daha kolay yapılabilmesi için birtakım müdahalelerin de yapılabileceği ancak bu müdahalelerin normal doğum olmasını değiştirmeyeceğini ifade etti.

Doğum Endişeleri

Anne adayları doğum yapmadan evvel birtakım endişelere haklı olarak sahip olabilmektedirler. Bu endişeler kimi zaman psikolojik sıkıntı oluşturacak düzeylere dahi ulaşabilmektedir. İşte bu sıkıntılar ile karşılaşmamak adına bilinmesi gerekir ki hem anne hem de bebek sağlığı yerindeyse ve ekstra bir durum da yoksa herkes normal doğum yapabilir.

Ancak bazı durumlarda normal doğum yapılması hem anneler hem de bebekler için sıkıntılı olabilmektedir. Bu durumlardan bazılarını sıralayan Dr. Karaca annenin kalça kemiğinin doğuma elverişli olmayacak kadar dar olması, bebeğin çok iri olması ya da ikiz üçüz gibi çoğul doğumların gerçekleşmesi, bebeğin ters gelmesi, yüksek tansiyon veya şeker hastası olan gebelerde normal doğum riskli olabilir. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerine riayet etmeniz hayati önem arz etmektedir.

Sezaryen Doğum Alternatif Değildir

Dr. Karaca toplum arasında bilinen yanlışlardan birisine de değinerek sezaryenin normal doğumun alternatifi olmadığına dikkat çekti. Sezaryen olağanüstü durumlarda başvurulan bir seçenek olmakla beraber bebeğin normal şekilde doğmasının mümkün olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Dolayısıyla normal bir şekilde doğum yapabilme şansı varken sezaryen tercih edilmemelidir. Ayrıca normal doğum fizyolojik bir olay olması sebebiyle de insan doğasına daha yatkındır. Fakat yine de bazı durumlarda normal doğumun dezavantajları da olabilmektedir. İşte tüm bunları Dr. Karaca teker teker sizler için sıraladı.

Normal Doğumun Faydaları

Gebe bir kimsenin normal doğum ile bebeğini dünyaya getirmesinin ardından birkaç saat içinde büyük oranda eski sağlığına kavuşabilir ve dilediğini yiyebilir. Ayrıca bebeğiyle ilgilenmeye ve de emzirmeye biran önce başlayabilmesi de son derece avantajlıdır.

Normal doğum sırasında annenin karnında herhangi bir ameliyat yapılmadığı için anne bir sonraki gebeliklerinde de normal doğum yapabilir. Ayrıca farklı karın ameliyatlarında da herhangi bir endişe yaşamasına gerek yoktur.

Normal doğum ile gebenin eski sağlığına kavuşması daha kolay olacağından hastane ortamından da biran evvel kurtulması ve mikrop kapmaması daha kolay olmaktadır. Hem bunun yanı sıra normal doğumlardan sonra annelerin sağ bir şekilde hayatta kalabilme oranı sezaryen oranlarına göre daha fazladır.

Ayrıca yapılan araştırmalar da göstermektedir ki normal doğum yoluyla dünyaya gelen bebeklerin sağlıkları daha iyi olmaktadır. Anne memesini tutma ve solunum zorluğu çekmeme konularında normal doğum usulüyle dünyaya gelen bebekler daha avantajlı konumdadırlar.

Normal Doğumun Riskleri

Normal doğumun zamanını tam olarak kestirmek mümkün olmadığı için son haftalarda sürekli olarak diken üstünde olmak söz konusudur. Doğum anında da yaşanacak beklenmeyen sıkıntılar da çocuk sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ancak belirtmek gerekir ki böyle bir sıkıntı yaşanması durumunda sezaryene geçiş yapmak mümkün olabilmektedir.

Doğum anında aşırı zorlanma sebebiyle vajina bölgesinde birtakım yıpranmalar meydana gelebilir ve bu da doğum sonrası dışkı tutamama benzeri sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Yine nadir bir şekilde karşılaşılıyor olsa da bebeğin anne karnında takılması ve bu sebeple yeteri kadar oksijen alamaması durumunda bebeğin sağlığında sıkıntılar meydana gelebilmesi mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki bunlar oldukça nadir görülen olaylar olup doktor kontrolünde yapıldığı için anında müdahale imkanı da bulunmaktadır.

Anne Adaylarının Endişeleri

Anne adayları hamile kaldıkları günden itibaren doğum gününü düşünerek stres olmaktadırlar. Bunda yakınında yer alan kimselerin kötü anılarını paylaşmaları ve anne adayının da bunlardan etkilenmesidir. Ayrıca doğum sırasında yaşanacak sancılar ve hekim ile iletişimsizlik düşünceleri gebe adaylarını rahatsız etmektedir. Ancak gebelik sürecinde yapılacak basit egzersizler sayesinde doğum anına en iyi şekilde hazırlanmak ve en az sancı ile süreci atlatabilmek mümkündür. Bu sebeple doğum hakkında bilgi sahibi olmak ancak bu bilgileri doğru kaynaklardan edinmek son derece önemlidir. Aksi takdirde gereksiz yere evhamlanmak söz konusu olabilecektir.

Anne adaylarının çevresinde yer alan kişilerin de bilinçli olması ve anne adayını strese sokmak yerine onu rahatlatmaları gerekmektedir. Bunlar aynı zamanda gerçekleri yansıtacağı için kandırıyormuş gibi de hissedilmemelidir. Örnek olarak verecek olursak doğum sancılarını hafifletmek adına uygulanan anestezi yöntemleri artık doğum anını çok daha kolaylaştırmaktadır. Bu yöntemlerden epidural analjezi yöntemi oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin faydalarından gebelere bahsedilebilir. Ayrıca her şeyin doğalının makbul olduğu gibi doğumun da doğal olanı yani normal doğum yönteminin makbul olduğu gebelere anlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu