Sağlık

‘Platelet Trombosit’ ve Kan Hücreleri Nedir?

Platelet trombosit PLT nedir?

Kanda meydana gelen pıhtılaşmayı sağlayan ve kanı durduran hücrelere platelet trombosit adı verilmektedir. Genellikle trombosit olarak bilinen bu hücreler kanın içerisinde bulunmaktadır. Tıp dilinde PLT olarak kısaltılan bu hücreler kanın durdurulması adına çalışırlar. Çapları 1.5-3.0 arasında değişmekle birlikte kırmızı kan hücreleri gibi çekirdeksiz olan bu hücreler disk şeklinde bir yapıya sahiptirler.

Trombositler plateletler ile birlikte üretilen hücrelerden biridir. Kemik iliğinde üretilen bu hücreler kana geçerek kanın sürekli akmasını durdurma görevinde bulunurlar. Yetişkin bir bireyde 150.000-400.000 adet bu hücrelerden bulunur. Ayrıca bu hücrelerin normal değerlerden daha yüksek olmasına trombositoz, normal değerlerden daha az olmasına ise trombositopeni adı verilmektedir.

Platelet düşüklüğü (Trombosit) nedir?

Kanda bulunan plateletlerin sayısının az olması hastalığına trombositopeni adı verilmektedir. Platelet düşüklüğü olarak da bilinen bu durum nedeniyle kişiler kanama yaşadıklarında kan pıhtılaşması meydana gelmez ya da çok geç gelir. Bu durum olası yaralanmalarda ise büyük kan kayıplarına neden olduğundan dolayı ölümle sonuçlanabilir. Trombositopeni rahatsızlığı çeşitli platelet durumlarına bağlı olarak gelişebildiği gibi B12 vitamini eksikliği, lösemi, alkolizm, hipertiroid gibi rahatsızlıklara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Gebelik, septisemi ve daha pek çok durumla birlikte trombosit de görülebilmektedir.

Platelet yüksekliği (Trombositoz) nedir?

Platelet yüksekliği olarak bilinen bu rahatsızlıkta kişilerin kanlarındaki trombosit sayısı normalden fazladır. Kanama olması durumunda kan hemen donar ve akması mümkün değildir. Böyle durumlarda ise kana karışan zehri ya da zararlı maddeyi çıkarmak güç olabilir. Kan dolaşımı kesinti yaşayabilir. Trombositozun görülmesine neden olan durumların başında ise demir eksikliği gelmektedir. Ayrıca myeloproliferatif hastalıklar, hodkin rahatsızlığı da bu duruma neden olmaktadır.

Hamilelikte neden PLT düşüklüğü olur?

Hamilelikte kan değerleri ve hormonlarda büyük değişimler meydana gelebilir. Böyle durumlarda çok büyük düşmeler olmasa da testlerde görülebilen düşüşler normaldir. Hamilelikte yaşanan düşüşlerin nedeni ise gestasyonel trombositopeni, ITP ve HLLP sendromu olarak bilinmektedir. Tahlillerde ortaya çıkan bu sorunun değerlendirilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü bazı hamilelerde durum gayet normal olabilir. Trombosit eksikliğinde kişilerin kanamaları durmazken yaraları da çok zor bir şekilde kapanabilir. Trombositler karaciğer yardımı ile çoğalır ve 9-10 gün sonunda kendiliğinden dalak tarafından parçalanarak yok olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu