Kadın Sağlığı

Polikistik yumurtalıklar sendromu

Polikistik yumurtalık sendromu

Sizde de hamile kalamama, çok zor şartlar altında hamile kalma, aşırı tüylenme, adet düzensizliği gibi sorunlar var mı? Eğer bunlardan biri bile varsa dikkat etmeniz gereken bir durum olan polikistik yumurtalık sendromu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Kadınların %5’lik kısmında görülen rahatsızlıklardan biri olan polikistik yumurtalık diğer adıyla polikistik over sendromu tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Yumurtalıklarda meydana gelen kistozlar nedeniyle meydana gelen polikistik over sendromu yumurtlamayı engelleyerek yumurtlama sorunu olarak bilinmektedir.

Yumurtalıklarda hazırlanan yumurtalar bu sendrom nedeniyle gelişemezler ve çatlama dönemindeki yumurtanın yarısı kadar olup foliküllerin içerisine gömülürler. Bu nedenle de foliküllerde birikerek kist halini alırlar. 3 ila 10 mm kalınlığında olan kistler biriktiğinde ise polikistik sendromunu oluşturmaktadır.

Polikistik sendromu nelere neden olur?

  • Polikistik sendromu nedeniyle sadece adet döneminde yumurtaların çatlaması için salgılanabilen progesteron hormonu salgılanamaz. Adeti engelleyen bu sorun aynı zamanda hormon oluşumunu da engeller.
  • Yumurtalar istenilen zamanda çatlamadığından dolayı kadın vücudunda fazlaca testosteron hormonu salgılanır. Bu ise aşırı tüylenmeye neden olmaktadır.
  • Yumurtaların yeterince olgunlaşmaması ise kadınların hamile kalamamasına, çok güç bir şekilde hamile kalmasına ve hamile kalsa bile düşük yapmasına neden olabilir.
  • Hormonların salgılanmasını engelleyen bu durum insülin salgılanmasını da azalttığı için kilo almaya ve şeker hastalığına yakalanma riskini de ortaya çıkarmaktadır.
  • Bu rahatsızlık nedeniyle kişiler çocukluk kanserine de kolaylıkla yakalanabilir.
  • Testosteron hormonu artmasına bağlı olarak vücuttaki yağlarda artacaktır. Bu durum ise kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu