Kadın Sağlığı

Rahim ağzı LEEP Konizasyon Operasyonu

Rahim Ağzı LEEP Konizasyon Operasyonu

Papsmear testinin yapılmasının yaygınlaşması ve genital hpv enfeksiyonların daha çok görülmesi ile rahim ağzı kanserine dönüşebilen lezyonlar için tanı konulması daha kolaylaşmıştır. Bu lezyonlar CIN 1, CIN 2, CIN 3 olarak sınıflandırılır.

CIN 1 ve CIN 2 düşük dereceli lezyona (LGSIL) karşılık gelir ve bunlar genelde kendiliğinden iyileşebilen lezyonlardır. CIN 2 ve CIN 3 de yüksek dereceli lezyona (HGSIL) karşılık gelmektedir ve tedavi gerektirir. Lezyonun türü ise rahim ağzının büyüteç yardımı ile incelenmesi veya biyopsi ile belirlenir.

Düşük dereceli lezyonlarda beklenilen sürede iyileşme yaşanmazsa papsmear ve kolposkopi incelemesi tekrarlanır. Bu lezyonlar uzun süre iyileşmiyorsa artık tedavi gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri Öncüsü Lezyon Nasıl Tedavi Edilir

Bu lezyonlar genellikle üreme çağındaki kadınlarda görülür. Bu yüzden tedavi de çocuk doğurma arzusuna göre değişir. Yine de doğurganlığı olumsuz etkileyecek yöntemlerden kaçınılmaya çalışılır.

Yakma ve dondurma işlemi lezyonun tekrarlaması ihtimali yüksek olduğundan ve patolojik inceleme yapılamadığından pek tercih edilmezler.

Konizasyon

Rahim azındaki hastalıklı doku cerrahi müdahale ile koni şeklinde çıkarılır ve lezyonlar da alınmış olunur. Bu parça patolojiye gönderilerek lezyonun derecesi belirlenir.

Bu yöntem büstüri ile kesilirse soğuk konizasyon denilir ve bu durumda rahimden çıkarılan parçanın büyüklüğü sebebiyle erken doğum veya düşük yaşanır. Çünkü rahim ağzı işlevini yitirir ve gebelikte rahim ağzı yetmezliği yaşanır. Bu nedenle sıcak konizasyon daha çok tercih edilir. Parça yakma işlemi ile çıkarılırsa sıcak konizasyon (LEEP) denir.

LEEP Nedir?

Soğuk konizasyonda parça kesilerek çıkarılır ve yerine dikiş atılır. Ancak sıcak konizasyonda rahim ağzındaki ince ve yüzeydeki doku LEEP koter adlı cihazla kesilerek çıkarılır ve bölge dağlandığı için dikiş gerekmez.

Normalde yanmış olan doku incelenemediği için, LEEP cihazı ile çıkarılan dokuda en az tahribat yapılır ve patolojik incelemesi mümkündür.

LEEP Nasıl Yapılır?

Hastaya lokal veya genel anestezi yapılır ve ameliyat gerçekleştirilir. Vajinaya spekulum yerleştirilerek, rahim ağzındaki çıkarılacak yer bir boya ile işaretlenir. Sonra dokunun büyüklüğüne göre koter ucu belirlenir ve kesme gerçekleşir. Kesme sonrası bölge yakılır ve kanama engellenir. Ortalama 5 ile 20 dakika arası süren bir işlemdir. Çıkarılan parça patoloji laboratuvarına gönderilir. Ameliyat sonrası 4-8 saat kontrol altında tutulan hasta taburcu edilebilir. Yaklaşık 6 hafta sonra da rahim normal şekline döner.

LEEP Sonrası Nasıl Bir Yol İzlenir?

Küçük cerrahi operasyon olan LEEP sonrası tekrar kanama olması ihtimali %1’dir. Kanama olmaması için 1-3 gün hasta dinlenmelidir. Dört hafta boyunca da cinsel ilişki, havuz, deniz, küvet yasaktır. İki haftadan sonra ise hafif egzersizler yapılabilir.

Patoloji sonucu ile de lezyonun türü ile tamamının çıkarılıp çıkarılmadığı belirlenir. Operasyon sonrası 4 ayda bir papsmear veye kolposkopi ile hasta gözetim altında tutulur.

LEEP İşleminin Sonuçları

LEEP konizasyon yöntemi rahim ağzı kanseri öncüsü için en etkili ve başarı oranı yüksek yöntemdir. Ancak %5 vakalarda hastalık nüksedebilir. Bu durumda ise ikinci LEEP ya da daha ileri bir cerrahi müdahale gerekebilir. Başarılı bir LEEP sonrası düşük ve erken doğumlar pek yaşanmaz ancak sezaryen ile doğum gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu