Ruh Sağlığı

Ruh Sağlığı Nedir? Nasıl Tanımlanır?

Ruh sağlığı nedir?

Konu İçeriği

Sağlık denilen kavram; ruhsal, bedensel ve toplumsal iyilik halidir. Bu tanım geneldir. Her bir belirti hastalığa işaret değildir bunun aksini düşünürsek herkesin hasta olduğunu söyleyebiliriz.

Ruh sağlığının kesin tanımını yapmak istersek yapamayız. Mesela kişinin diğer insanlarla olan uyumudur diyebiliriz. Fakat uyum kesin kurallara bağlı değildir ve devamlı değişken haldedir. Ruh sağlığı yerinde olan bir insan nasıl özelliklere sahip olur sorusuna ne gibi cevaplar alırız onları inceleyelim.

  • Kişinin kendisiyle olan uyumu, sebepsiz kuruntulardan ve kaygı, korku, kuşkulardan uzak durması.
  • Yakın ve uzak çevre ile sağlıklı ilişki ve iletişim kurmasıdır.
  • Kişi karşısındakine saygılı olmalı, insanları sevebilmeli ki aynı şekilde saygın ve sevilen bir insan olsun.
  • Kendine olan güveni tam olmalı, yeteneklerini, özelliklerini, diğerlerine göre eksi ve artılarını değerlendirmeli ve kabul etmelidir.
  • Toplumda bir statüsü olmalı bunun için iş yapmalı, başarılı olmalı bununla mutlu olabilmeli, daha iyisi olmak için ise çabalamalıdır.
  • Geleceği için esaslı planlar yapmalı, planları elde etmek için ise çaba sarf etmeli. Planlamış olduğu geleceği elde edemez ise ikinci bir plan kurmalıdır.
  • Bu yolda önüne engeller çıkarsa hemen yılmamalı ve çözüm bulabilmeli.
  • Bağımsız karar verebilmeli ve bunu uygulama kapasitesi olmalı.
  • Planlı olmalı işini zamanında yapabilmeli ve diğer sosyal aktivitelere katılıp kendisini de geliştirmelidir.

ruh sağlığı

Sigmund Freud’a göre ruh sağlığı ‘sevmek ve çalışmak’tır. Gerçek anlamda seven, paylaşıp çalışan kişinin ruh sağlığı gayet iyidir. Goethe’nin olgun insan hakkında yaptığı tanımı ruh sağlığı iyi olan insan için de yapmış diyebilir miyiz? Yani “Olgun insan kendisine gülebilen insandır.” Demiştir.

Kişilerin ruh sağlığı içerisinde bulunmuş olduğu koşullar da etkiler. Kişileri dışarıdan bakarak sağlıklı-sağlıksız diye yargılayamayız. Ruh sağlığının bozulması durumunda kişinin çevresi ve iş ortamı, başarı seviyesi gibi faktörler olumsuz yönde etkilendiği için bozulması durumunda fiziki hastalıklardan daha ciddi sorun ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu