Sağlık

Sağlığımız İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Sağlığımız için günde kaç saat uyumalıyız?

Yeterli bir uyku için kaç saat uyku gerekir, günde ne kadar uyumak gerekir lazım sağlık için uyuma süresi yaşımıza göre uygun uyku saatleri, bebekler çocuklar gençler yetişkinler kadınlar yaşlılar insan kaç saat uyumalı ideal uyku nasıl olmalı vb. soruların cevaplarını her zaman merak etmişizdir. Gerçekte kaç saat uykuya ihtiyacımız var?

Uykuyla ilgili bir çok araştırma yapılmakta. Araştırmacılar ve biz uyku konusunu çok merak ediyoruz. Ne kadar uyumalıyım, bana kaç saat uyku gerekir gibi sorular sorar dururuz.

uyku-bebek kadinlive

Uyku Nedir? Tıbbi ve Dini Açıklamalar

Uyku, tıbbi anlamıyla; “Organizmanın çevreyle iletişimini geri döndürülebilir şekilde geçici ve periyodik olarak kesmesidir.” Günlük aktivitelerden yorulan beden uyku ile gündelik yaşama ara vererek; biyolojik ve kimyasal işlemleri sayesinde vücut yapısına zihinsel ve fiziksel güç kazandıran bir restorasyon döngüsü yapar.

Uyku dinimize göre ise: Küçük ölüm olarak tanımı yapılmaktadır. Kuran-ı Kerim’de; “Sizin için geceyi örtü yapıp, uykuyu istirahat kılıp, gündüzü de çalışma zamanı yaptık.” diye buyrulmaktadır. Uyku hafif ölüm, ölüm ise ağır uyku diye tanımlanmaktadır. Hazreti Ali: “Ruh uyku esnasında vücuttan çıkar, lâkin şuaları cesette kalır ve uyuyan bundan dolayı rüya görür. Uyandığı vakit ise ruhu cesede bir anda iâde edilir.” diye uykuyu anlatmaktadır.

Uyku Sadece Yenilenmek Değil

Gece uykusunu iyi alan bir insan ertesi güne, dinlenmiş, daha zinde, mutlu ve sıkıntılardan ayrılmış olarak başlar. Güzel ve verimli bir uyku daha mutlu ve sağlıklı bir günün şartıdır. Başta beynimiz olmak üzere tüm vücut sistemimiz uyku esnasında daha yavaş çalışarak dinlenir ve organizmamız bir anlamda kendini bakıma alır. Biz uykuyu yeterince ciddiye almıyoruz. Aslında yemek ve fiziksel aktiviteden sonra uyku insanlar için üçüncü yaşam faktörüdür.

Yeni yapılan iki araştırmaya göre her gece sadece yarım saat az uyku ya da düzensiz uyku alışkanlıkları olan insanların, günde fazladan bir bagel (ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaygın olarak tüketilen mayalı hamurdan yapılmış kalın ve halka şeklinde bir ekmek çeşidi) yemeye eşdeğer kalori ve kilo almaya yol açabileceği açıklandı. Bu haberimiz için tıklayın

Peki Kaç Saat Uyumalıyız? Yeterli, İdeal Bir Uyku Ne Kadar Olmalı?

Bu konu bizim yaşımız, fiziksel aktivitelerimiz, genetiğimiz ve vücudumuzun mekanizmalarına bağlı olarak değişebilir. Ama genel olarak uzmanlar: sağlıklı yetişkinler için 7 ile 9 saatlik uykunun yeterli olduğunu söylüyorlar.

ABD Ulusal Uyku Vakfı’na göre uyku ihtiyacının belirlenmesinde bireysel hayat şekilleri ve yaş gruplarına göre uyku saatlerini yaklaşık olarak aşağıdaki gibi öneriyor.

STREPchanges_1

Ulusal Uyku Vakfı’na göre Önerilen Uyku Saatleri:

  • Yeni doğanlar (0-3 ay): Yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ile 17 saat uyuması önerilmekte. Ayrıca 11 ile 13 saat arasının da yeterli olabileceği belirtiliyor. Fakat 19 saatten fazla uyumamaları tavsiye ediliyor.
  • Bebekler (4-11 ay): Listede tavsiye edilen yeterli süre 12-15 saat arası gözüküyor. En az ise 10 saat uyku önerilmiş. Ayrıca bu yaştaki bebeklerin 18 saatten fazla uyumasının sakıncalı olabileceği de belirtilmiş.
  • Çocuklar (1-2 yaş): Bu yaş grubunda olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor. Fakat kabul edilebilir aralık 9-16 saat arasıdır ve 16 saatten fazlası önerilmemektedir.
  • Okul öncesi dönem (3-5 yaş): Uzmanlar bu grup için 10-13 saat uykuyu öneriyor. Bu yaştaki çocuklar için 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise uygun görülmemiş.
  • Okul dönemi (6-13 yaş): Uyku Vakfına göre bu yaştaki okul döneminde olan çocuklar için 9 ile 11 saat arası uykuyu tavsiye ediyor. Fakat 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku ise sağlıklı görülmemekte.
  • Ergenlik dönemi (14-17 yaş): Ergenlik döneminde olan bireylerin gelişimleri için uykunun çok önemli olduğunu herkes bilmektedir. Ulusal Uyku Vakfına göre önerilen uyku süresi 8-10 saat arasıdır. Ama bu uykunun 11 saatten fazla ve 7 saatten az olmaması görüşündeler.
  • Genç yetişkinler (18-25 yaş): Gelişimleri azalan bu yaş grubu insanların 7-9 saat uykunun yeterli olacağı belirtilmiş. Fakat 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği de belirtiliyor.
  • Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş grubundaki insanların genç yetişkinlerle aynı uyku süresi yani 7-9 saat arası uyku tavsiye ediliyor. 6 saatten az 10 saatten fazla olmaması tavsiye ediliyor.
  • İleri yaş grubu (65 yaş ve üstü): Sağlıklı görülen uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması tavsiye ediliyor.

Kadinlive‘nin değerli üyeleri fazla uyumak nasıl sağlığa zararlı ise az uyumanın da birçok sakıncası var. Uykusuzluk uykuya ihtiyacı ve daha fazla uyuma alışkanlığını artırır. Uzun süre uykusuz kalmak insanlarda zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açabilir. Araştırmalara göre yeterli sürelerden 20 dakika az ve fazla uyuma bile ertesi günkü performansınızı, hafızanızı kötü yönde etkilemekte ve vücudumuzun dengesini bozmakta. Ayrıca fazla ve az uyumak diyabet ve obezite riskini arttırmaktadır.
Halk arasında; “Uyku bir kantar, uyudukça artar, uyku uykunun mayasıdır, Uyku uyku getirir, uyku ölüm getirir.” sözlerinin gerçeklik payını en son araştırmalar doğruluyor mu ne dersiniz?

Arkadaşlar ben genelde 7-8 saat arası uyurum. Peki siz günde kaç saat uyuyorsunuz?

Herkese İyi Uykular diliyorum…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu