Aşk & İlişkiler

Sağlıklı ve Mutlu Yaşamak için Sevin!

Sevgi hem ruha, hem kalbe, hem de sağlığa faydalıdır. Dolayısıyla, bu kısa hayatta sevgisiz yaşamak olmaz. Birini sevdiğimizde kalbimiz daha hızlı atar, daha hızlı nefes alıp verir ve vücutta daha çok kan toplanıyor. Böylece, vücuttaki diğer organlar daha verimli çalışır. Kısacası, sevgi insanı gençleştirir, daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur, insana enerji verir.

Sevginin iyileştirici gücü

Sevginin biyolojik ve kimyasal sırları keşfedildiğinde seven hastaların daha kolay iyileştiği söyleniyor. Bunun sebebi sevgi sayesinde kanın kalpte daha iyi işlemesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesidir. İnsanın sevdiği ile el ele gezmesinin de spordan hiç bir eksiği yoktur.

Evlilik sevgiyi öldürmüyor

Seven insanda dopamin, endorfin ve adrenalin seviyesinde artış olur. Dopamin seviyesi insana enerji verip mutluluk verir. Araştırmalar sırasında 20 yıl evli olsalar bile, yine de kalplerinin ilk görüşmedeki gibi atan çiftler olduğu gözleniyor. Yani evlilik sevgiyi öldürmüyor. Aksine, evlilik erkeklerin ömrünü 7 yıl, kadınlarınkini ise 2 yıl uzatıyor. Sevgiyle kurulan evlilik ömrü uzatır. Kalp krizinden ölme olasılığı azalır.

Ayrılık zamanı ise kortizol hormonun artması tansiyonun yükselmesi, kilo artışına neden olur. Vücutta su ve tuz kapasitesi artıyor. Ayrılık zamanı yaşanan üzüntü böbrek üstünde kortizol salgısını artırır, genel sağlığa olumsuz etkiliyor.

Ayrılık sonrası gelen üzüntü kendine kapanma, evde oturma, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenmeye neden olur. Kırık kalp sendromu da güçlü stres, üzüntü hissinin artması, kalp kaslarının zarar görmesi ile sonuçlanır.

Kısacası, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak için sevin, sevilin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu