Aşk & İlişkiler

Sevginin son kullanım tarihi

Sevginin son kullanma tarihi belli oldu. Meğer aşkın 12-18 ay ömrü var. ANS PRESS’in malumatına göre, yapılan araştırmalar aşkın geçici olduğunu ortaya çıkardı.

Yüz yıllardır sevginin simgesi olarak kalp gösteriliyordu. Ama son olarak aşkın beyinde yaşandığını ortaya çıkardı. İnsan aşık olduğunda meydana gelen iştah azalması – artması, nabzın hızlanması, kalpte çarpıntı, terleme, bağırsakların hareketi, Yutkunamaz gibi fizyolojik olaylarla ilgili olarak aşkın sembolü kalp gösteriliyordu.

Ama sevgi beyinde başlar ve beyinde biter. Birini çok seven kişi günün yüzde 85’ini sevgilisini düşünerek geçiriyor. Aşkın ilk zamanlarında insan beyninde haz hormonları artar. Sevgi azaldığında ise bu hormonların miktarında düşüş gözlenir.

Sevdiğini görünce aşık insanların özellikle alın bölgesinde işleme yeteneği azalır. Bu bölge ise karar verme, mantıksal düşünme gibi çalışmalara sorumludur. Fonksiyonların azalması ise çalışma yeteneğinin azalması demektir. Yani ‘aşık başta akıl olmaz’ deyimi doğrudur. Bunun için de aşık olan insanlar mantıksız ve düşünülmemiş hareket etmeye meyilli olurlar. Fakat sevgi ömür boyu devam etmez. Öyle ki, aşkın ömrü en iyi ihtimalle 3, en kötü ise 12-18 aydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu