Hayata dair

Sıcak Havalarda Rahat Uyumak için Tavsiye ve Öneriler

Sıcak Havalarda Rahat Uyumak için Öneriler

Yaz dönemlerinde uykusuzluk problemi, uyuyamama sorunu çok sık görülen şikâyetlerden birisidir. Yaz döneminde rahat bir uyku geçirmek isteyen kişiler ne yapmalı? Bunun için öneriler;

Yaz aylarında ki sıcak havanın etkisi ile bedende oluşan terleme ve yanma hissi ile uyumak biraz daha zordur. Uyumadan önce ılık bir duş alırsanız daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Vücudunuzda güneş yanıkları oluştuysa banyo sonrası içeriğinde aloe vera içerikli bir vücut losyonu kullanarak yanma hissini biraz daha yok edebilirsiniz.

Sıcak havanın etkisiyle vücut kış dönemine göre daha azla su kaybetmektedir. Buna bağlı olarak kuruluk yaz dönemlerinde sık sık görülen şikâyetlerden birisidir. Bundan dolayı yatmadan yarım saat önce su içerek kuruluğu giderebilirsiniz.

Yatmadan önce alkollü içecekler kullanmamaya dikkat edin. Bu uykunuzu bölmeye neden olabilir. Yatmadan önce ki içecek ihtiyacınızı karşılamak ve rahat bir şekilde uyumak için soğul papatya çayı tüketebilirsiniz. Maden suyu da tüketebilirsiniz.

Havaların ısınmasıyla pencereler açılıp uyunmaya başlanıyor. Her ne kadar sıcak havadan dolayı bu doğru bir şey gibi görünse de periyodik alerjileriniz varsa, polenlerden dolayı öksürüyor, hapşırma gibi sorunlar meydana geliyorsa uykunuz bölünebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için pencereyi açmak yerine fan veya klimadan yararlanabilirsiniz.

Yaz aylarının gelmesiyle herkes vücuduna daha çok ilgi gösterir. Spor gibi aktivitelere başlarlar. Bu spor aktivitelerini uykunuzu getirtmek için de kullanabilirsiniz. Mesela yatmadan önce devamlı olarak esneme hareketleri yaparsanız sıcak havalarda çok daha rahat uyuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu