Şifalı BitkilerSağlık

Sirke Tüketmenin Mucizevi 9 Faydası

Sirkeyi sadece salatalarda sos için hatırlamamalıyız. Çünkü sirkede saçımıza, cildimize hatta evimize varana kadar birçok alanda fayda görürüz. Peki, bunların farkında mıydık? Üstelik son dönemlerde güzellikleriyle dillere destan olan ünlülerden Megan Fox ve Miranda Kerr sirke suyu içme modası başlatmış olmalarına rağmen. Her ne olursa olsun her halleriyle gözler önünde olan insanlar oldukları için güzelliklerine ve kişisel bakımlarına hepimizden fazla önem veriyorlar.

Kadınlive Kadın olarak biz de sizinle beraber sirkenin inanılmaz etkilerini paylaşacağız. Sirkenin uygulanmış ve kanıtlanmış sonuçları başarıya ulaşmış işte sirkenin 9 faydası.

01. Saçlarınızı parlatır;

Banyo sırasında saçınızı sabunladıktan sonra sirke ile durulama yapabilirsiniz. Sirke saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlar ve saçlarınızı güçlendirir. Bunu uygulamak için bir pratik olarak şunu önerebiliriz; eski bir şampuan şişesine sirke doldurup banyoya koyabilir ve bununla saçınızı durulayabilirsiniz.

sirke 1

02. Cildin pH düzeni için doğal elma sirkesi;

Pahalı tonikler aramak yerine doğal sirkeye su katıp pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Bu işlemi gece yüzünüzü yıkadıktan sonra ve de sabah yüzünüze sürdüğünüz nemlendiricinin ardından uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile yüzünüze hafif kompres uygulamanız ve gece boyunca sirkenin cildinizde kalması ciltte oluşan yaşlılık lekelerinin ve sivilcelerin geçmesine sebep olur.

sirke 2

03. Dişinizde ki lekeler için;

Elma sirkesi ile dişlerinizi fırçalamak dişlerinizi beyazlatır, dişlerinizi fırçaladıktan sonra su ile durulayınız.

sirke 3

04. Güneş yanıklarını iyileştirmek için;

Küveti doldurup keyif yapmak istediğinizde suyun içine bir fincan kadar sirke eklemeniz ve içinde en az 10 dakika kadar kalmanız ciltte oluşan istenmeyen yanık etkilerini yok eder.

sirke 4

05. Zayıflamak isteyenler için;

Kilonuzu istediğiniz gibi kontrol altına almanız için size yardımcı olacak olan karışım için yarım litre suya iki yemek kaşığı elma sirkesi eklemelisiniz. Gün boyunca istediğiniz vakit bu suyu yudumlayabilirsiniz. Sirkenin içinde bulunan asetik asit sirkenin temel içerik maddesidir ve günlük alındığında kilo vermeye yardımcıdır. Bioscience, biotechnology and bio chemistry dergisi 2009 yılında yaptığı araştırmaya dayanarak 12 hafta boyunca asetik asit kullanan kişilerin kilolarında, karın yağlarında, bel çevresinde ve trigliseritlerinde azalma olduğunu söylüyor. Trigliserit kötü kolesterolü artırdığından kaçınmalıyız.

sirke 5

06. İçsel vücut sıcaklığının dengesi için bir numara;

Vücudumuz sürekli denge sıcaklığına ulaşmak için uğraşır. Vücudun sağlıklı alkali pH seviyesini korumasına doğal elma sirkesi yardımcı olur. Yüksek asit seviyesinin enerjisini düşürür ve enfeksiyon etkisini çoğaltır.

sirke 6

07. Detoks oluşumuna yardımcı;

Vücudun pH dengesinde de etkili olan elma sirkesi, vücudun bünyesinde bulunan zehirlerden de arınmasını sağlar. Araştırmalara göre sirke kardiyovasküler dolaşımı uyarmaya yardım eder ve karaciğerdeki toksinlerden arınmayı sağlar.

sirke 7

08. Lenfatik sisteminin dostu;

Sirke lenf düğümlerini temizlemeye yardım eder ve vücuttan mukusu atmaya sebep olur. Araştırmalara göre sirke alerjiye de iyi geliyor çünkü mukusu ve tıkanıklığı azaltmaya yeteneği var. Alerji etkilerini azaltmasının yanı sıra boğaz ağrısının ve sinüs enfeksiyonlarının veya baş ağrısı gibi semptomların giderilmesine de yardımcıdır.

sirke 8

09. Evinizde istemediğiniz bakterilerden kurtulun;

Günlük hayatta evinizin en temiz olması için kullandığınız kimyasal ürün miktarını azaltmak için ev eşyalarını sirke ile temizleyebilirsiniz. Tuvaletinizi ve banyonuzu elma sirkesiyle ovarak hem etrafı temizlemiş olup hem de etrafın elma kokmasını sağlayabilirsiniz. Gece herkes uyuduğunda tuvalete sirke dökerek bütün gece öyle bekletebilirsiniz en temiz sonuç için. Ayrıca sirke bulaşık makinesinde deterjan yerine de kullanılabilir. En nihai sonuç için ise bir bardak suya yarım bardak sirke oranında karışım hazırlayıp pencere, ayna mikrodalga fırın, mutfak tezgahı gibi nice yüzeyi temizleyebilirsiniz.

sirke 9

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu