Sağlık

Stres sindirim sistemine nasıl etkiliyor?

Stres sindirim sistemine nasıl etkiliyor?

Stres yaşandığında veya heyecanlanan ayakyolu gitmek isteği (idrar salgısı) organizmanın uyarısı olarak anlaşılmalıdır. Öyle ki, bu sindirim sistemi ile ilgili hastalıkların belirtisi olabilir.

Sindirim sistemi strese karşı oldukça hassas tepki verir, çeşitli belirtilerle kendini ifade etmeye çalışır. Böylece “bana çok baskı yapıyorsun”, – diye uyarı gönderir. Kadinlive.com gastroenteroloji ve profesör Levent Demirtürk‘ün konu ile ilgili fikirlerini sunuyor.

Aşırı stres geçiren kişilerde hangi sindirim problemleri ortaya çıkıyor?

Bilim adamları uzun yıllardır, sindirim sisteminin stresle bağlılığını bulmaya çalışır. Araştırmalardan ortaya çıktı ki, stres yemek borusu, mide ve bağırsaklarda kendini farklı şekilde göstererek birçok sorun teşkil edebiliyor. Stres geçiren insanların yemek borusunda tıkanma hissi, yutma güçlüğü, midede şişkinlik, geğirme, hazımsızlık, ağrılar, mide bulantısı, kusma gibi durumlar ortaya çıkar. Bağırsaklarda ise karın ağrısı, ishal veya kabızlık görülür.

Fakat sindirim sistemi belirtileri strese bağlı olduğunu söylemek için gastroenteroloji başvurmak ve onun bunu teyit etmesi çok önemlidir. Bu yönde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kesin bir şey söylemek olur. Bunun dışında, sindirim sistemindeki belirtileri strese bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Başvurunun stres etmenlerinden kaynaklandığı yönünde teşhis konulması tedavi açısından da önemlidir.

Hekim muayenesi hastaların “Hâlâ benim sindirim sistemi ile ilgili ciddi hastalığım var”, – sorusuna cevap verir. Bu ise hastanın tedavi aşamasında oldukça önemlidir. Doktorun bu aşamada beslenme konusunda önerileri ve vereceği ilaç tedavisi mide bağırsak sistemini iyileştirecek. Ancak hastalar doktorun dediklerine ciddi şekilde takip etmelidir. En birinci, stres etmenlerinden mümkün oldukça uzak kalmak önerilir. Tedavilerin faydasını görmeyen hastalar ise psikologa başvurabilirler. Stresten uzak kalmak için hastaya psikolog yardımı çok faydalı olabilir.

Aşırı şişkinlik, tokluk hissi, nefes almakta zorluk, buna bağlı olarak aşırı baş ağrısının oluşması gibi nedenlerin çoğunun da stres kökenli olduğunu belirtmek gerekir. Mide bulantısı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, hazımsızlık, doyma, ishal veya kabızlık vb. stresle ilişkili olduğu ihtimali yüksektir.

Beş sindirim sisteminde sorun oluşmaması için beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?

 • Kafeinli veya gazlı içecek, alkol kullanmayın.
 • Günde üç kez beslenin.
 • Fast-food gıdalardan vazgeçin.
 • Yemeği rahat, sakin ve hijyenik koşullarda yiyin. İyi çiğneyin ve yavaş yavaş yiyin.
 • Şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Masadan tok kalkın.
 • Her sabah aç karnına bir bardak ılık su için.
 • Yatmadan 3 saat önce ağır yemekler yemeyin.
 • Karbonatlı erzaklardan az kullanın.
 • Sigaradan uzak durun.
 • Günün yarım saatini spora ve egzersiz yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu