Anne & Çocuk

Süt İçmeyen Çocuklar için Ne Yapılmalıdır?

Süt içmeyen çocuklar için ne yapılmalıdır?

Çocukların hem kemik hem de zeka gelişimleri için oldukça önemli olan sütün her gün mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sütü sade içmek istemeyen çocukların aromalı süt içebileceğini açıkladı.

Çocukların büyüme çağında oldukça önemli görevleri olan sütü sade olarak içmek istemeyen çocuklar için en güzel alternatif, aromalı sütler oldu. Uzmanlar, çocukların vazgeçilmez besin kaynağı olan sütü çocuklarına içirmekte zorlanan annelerin çilekli, kakaolu ve muzlu sütler içirebileceklerini belirtti.

Çocukların gün içerisinde kaybettiği sıvıyı ve enerjiyi geri kazanmaları için aromalı dahi olsa, günde iki bardak süt içmeleri gerektiği açıklandı. Yapılan kahvaltının ardından çocukların evde ya da okulda bir kutu sütü tüketmelerinin, hem gelişimlerine hem de günlük performanslarına katkı sağlayacağının da üzerinde duruldu.

Bu konuda Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Neriman İnanç‘ın yaptığı açıklama; süt içmeyen çocukların kemik ve zeka gelişimlerinin yavaşladığı yönünde oldu. Büyümenin en temel taşlarından olan kalsiyumun ve diğer minerallerin aromalı sütler aracılığıyla da alınabileceğini belirten Neriman İnanç, “Çeşitli aromalar ile tatlandırılmış olan sütler, sade süt sevmeyen çocuklar için en güzel alternatifi oluşturur. Aromalı sütler, çocukların sade süt içme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

Gün içerisinde sürekli hareket halinde olan çocukların hem enerji hem de sıvı kaybı yaşadığını belirten Prof. Dr. “vücudun kaybettiği sıvının ve enerjinin geri kazanılması için sütün önemi büyüktür. Aromalı sütler de sade sütler kadar faydalıdır. Bu nedenle sade süt içmek istemeyen çocuklar için aromalı sütleri tercih edilebilir. Çocukların kahvaltıda içeceği bir bardak süt ile güne başlamaları, onların gün içerisinde problem çözme yeteneklerinin gelişmesine, anlama, öğrenme ve hatırlama yeteneklerinin artmasına neden olur” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu