Anne & Çocuk

Süt veren annenin sağlıklı gıda alışkanlığı

Bebeklerin anne sütü ile beslemek isteyen annelerin en çok merak ettiği konu işte süt artıran yiyecekleri ve emzirme döneminde beslenme alışkanlıklarıdır. Emziren anneler genellikle sütlerinin miktarını artırmak için yüksek kalorili yiyeceklere yüz tutmaya ve gereğinden fazla miktarda gıda almamaya başlarlar. Süt rezervlerini artırmak, ana-yavru köpünü azaltmak, emziren süre içinde sadece kilo almamak hatta kendinize ve bebeğinize zarar getirmemekle istediğiniz kadar kilo, en önemlisi sağlığınızı ve bağışıklığınızı güçlendirmek için annelerimize birkaç basit tavsiyemiz var.

Suyu vücudunuz gerektiren miktarda alın. Son araştırmalar (LBDusdieker et al. “Effect of supplemental fluids on human milk production”) gösterir ki, bedenin gerektirdiğinden artık sıvının algılanması sütün kalitesine olumsuz etki gösterebiliyor. Sıvının normalden az kabul edilmesi de süt karşılığında sorunlara neden olabilir. Gün içinde 6-8 bardak su yeterlidir.

Açlık hissi geldiğinde yiyin. Yüksek kalorili ve aşırı miktarda yemek hiç de sütün artmasının kefili değildir. Sureden hafif açlık hissi ile durun. Eğer yemek alımından sonra kendinizi ağır ve tembel hissediyorsanız, demeli, gereken miktardan kat kat fazlasıyla yemişsiniz. Bu durumda yemeğinizin miktarını tedricen azaltarak kendinizi hem sağlıklı, hem de güçlü hissedeceksiniz.

Sağlıklı ve evde hazırlanan yemeklere tercih edin. Aşırı şekilde işlenmiş yiyecekleri (beyaz un, beyaz şeker vb.), Hazır gıda mamulleri (yarım fabrikatlar, şekerleme vb.) Ve gıda elavelerinden (ketçap, mayonez vb.) Azami kaçınmaya çalışın.

Doğal ürünlere tercih. Meyve-sebzeleri, baklagil ve tahılları etkin şekilde yemeklerinizde kullanın. (örneğin, beyaz unu kepekli unlar, beyaz şekeri kahverengi şekerle, ağ düğümü kahverengi pirinç ile ikame ederek) kabul edin.

Yapay yolla beslenmiş veya yetiştirilen ürünlere doğal alternatif arayın. Bazı zararlı, kimyasal maddeler anne sütü yoluyla bebeğe aktarılabilir.

Kafein ve alkollü içeceklerden, tütün ürünleri kaçının (Maureen Minchin “Breastfeeding Matters” ve Australia National Health and Medical Research Counsil verilerine göre). Gazlı su, çikolata, kahve, aşırı miktarda alkol sütün miktarına ve kalitesine olumsuz etki gösterir.

Rasionunuzda fitoestrogenlerin miktarına kontrol edin. Bazı doğal ürünler (adaçayı otu, nane, maydanoz, soya) fitoestrogenle zengin olduğu için sütün belirli miktarda azalmasına neden olabilir (“The Breastfeeding Mothers Guide to Making More Milk” Diana West, Lisa Marasco).

Eğer her herhangi erzakların kabulü size alerji verirse, onlardan az miktarda kullanmaya çalışın. Genelde ise istenilen gıda ürünlerinden haddini aşmamak şartıyla kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu