Sağlık

Tansiyondan Kurtulmak Mümkün Mü?

Tansiyondan Kurtulmak Mümkün Mü?

Dr. Özgür Şamilgil tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda tansiyondan kurtulmak mümkün çıkarımında bulunmak mümkün diyebiliriz. Bu tansiyon hastaları için adeta bir müjde niteliğindedir. Nitekim gerçekleşen 4 ölümden 1’isinin yüksek tansiyondan kaynaklandığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Peki tansiyondan kurtulmak için neler yapılmalıdır? İlaç tedavisine direkt olarak başlamadan önce yapılması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Yazımızda sizlere bu hususlardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Ani Ölüm Riski

Yüksek tansiyon birçok kişide bulunmaktadır. Ancak yüksek tansiyon sinsi bir şekilde yükseldiği için çoğu kimse bunun farkına varmamaktadır. Bu durumda kalp krizi ve felç riskini 2 kattan 8 kata kadar artırabilmektedir.

Bu durumun önüne geçmek için önceden tedbir almak elzemdir. Bu sebeple ilaç tedavisine başlamadan önce beslenme ve egzersiz konularına dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan sonra bir gelişme olmaz ise ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Egzersiz Yapmak

Tansiyon insanın yaşlanması ile birlikte daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun en başında yatan sebep ise hareketsizliktir. Egzersiz yapmayan insanlarda yüksek tansiyon daha fazla görülmektedir. Bunun yanına sinir, kilo ve sigara da eklenince yüksek tansiyondan kaçınmak imkansız hale gelmektedir.

Bunun önüne geçmek adına interval şeklinde yani hızlı ve yavaş komplikasyonları bir arada yaparak günde 45 dakika yürüyüş yapmak gerekmektedir. Bu yürüyüşü haftada 5 kez yapmak gereklidir.

Yüksek Tansiyon Beslenme Önerileri

Yüksek tansiyon ile beslenme arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Yanlış beslenme şekli uygulandığında yüksek tansiyonun fırlaması ve bunun neticesinde kalp krizi ve felç gibi risklerle karşılaşmak maalesef ki pek mümkündür. Bu sebeple yüksek tansiyon beslenme önerileri büyük öneme sahiptir.

  • Bu kapsamda ilk olarak sigara kullanıyorsanız bırakmanız gerekmektedir. Sigaranın ardından tuz, alkol ve şeker içeren besinlerin tüketiminin mümkün olduğu kadar azaltmak hatta hiç kullanmamak gerekmektedir.
  • Şeker ve tuzun yanı sıra un, patates ve pirinç de yüksek tansiyonu olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple bu saydığımız ürünleri de en aza indirmeniz sağlığınız açısından hayati öneme sahiptir.
  • Margarin de yine yüksek tansiyonu tetikleyen besinlerden birisidir. Margarini kullanmayı bırakmalı bunun yerine soğuk sızma zeytinyağı tercihinde bulunmalısınız.
  • Kalsiyum, magnezyum, D ve E vitamini alımına özen göstermelisiniz. Bu kapsamda kalsiyum için günde 250 gr ev yoğurdu veya kefir yenilmeli, bir hafta içerisinde 3 gün 250’er gr yağlı balık tüketilmelidir.
  • Magnezyum için koyu yapraklı olan yeşil sebzeler tüketilmelidir. Şekerden uzak durulduğu gibi meyve suyu ve şekerli meyvelerden de uzak durulmalıdır. Bolca su tüketilmelidir.
  • D vitamini için aşırı olmamak kaydıyla güneş ışığı alınmalıdır.
  • E vitamini için de nane, zeytin yaprağı üzüm çekirdeği, sarımsak, maydanoz karabiber ve kimyon kullanılmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünleri kullanarak yüksek tansiyon ile mücadelede büyük kolaylıklar elde edebilirsiniz. Bu sayede yüksek tansiyonun ani risklerinden de korunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu