Sağlık

Tıkalı burun tansiyonu etkiliyor

Tıkalı burun tansiyonu etkiliyor

Burun tıkanıklığı getirdiği sağlık sorunlarının yanında yaşam kalitesini de düşüyor. Doktorumuz Bahadır Baykal konu ile ilgili fikir veriyor.

Gün de 10000 litre hava burnumuzdan giriyor. Burun tıkanıklığı da küçük büyük herkesin yaşadığı bir sorundur. Ama bu rahatsızlık çoğu zaman göz ardı ediliyor. Aslında kronik burun tıkanıklığının etkileri hiç göz ardı edilir cinsten değil, uzun vadede kalp büyümesine bile neden oluyor.

Grip veya sinüzitin oluşturduğu tıkanıklıklar çok da önemli değildir. Kronik burun rahatsızlığı nedenlerinden olan burun eğriliği veya burun etlerinin şiş olması durumu oksijen yetersizliğine sebep olabilir. Akciğerlerimize az oksijen gitmesi durumu dokularda hasar oluşumuna sebep olabilir. Kaliteli bir uyku uyuyamadığımız da yorgun uyanırız ve dikkat dağınıklığı yaşarız, kalpte ritim bozukluğu oluşur ve bir müddet sonra büyüme başlar.

Bu hastalığın önemli etkenlerinden biri horlamadır ve kişi ağızı kuru uyanır. Burun iç kısmı eğriliği genelde bir darp sonucu oluşur. Gebelikte anne karnında dönerken bile oluşabilir, doğum sırasında ve çocukluk döneminde ki darplar bunu oluşturabilir.

Her eğrilik burun tıkanıklığı yapmaz. Toplum arasında burun eti olarak geçen burnun iç kısmında ki etlerin şişmesi de önemli bir tıkanıklık etkenidir. Kadınların hormonel değişimleri sonucu bu durum sıklıkla gözlenir. Sürekli bir alerjiye sahip olan kimselerde de burun tıkanıklığı oluşur. Burun tahrişi sebebi ile de burun tıkanıklığı oluşabilir. En fazla tahrişi sigara dumanı verir. Burun ameliyatı geçirip sigaraya devam eden kişiler tam anlamıyla rahatlayamazlar.

Eğer burun kemikten dolayı tıkalı ise tek çözüm ameliyattır. Burunda ki sorunlu bölge kemik veya kıkırdak düzelttiğinde nefes alma düzene girer. Günümüz de burun ameliyatları oldukça sorunsuz ve rahat şekilde gerçekleşebiliyor. Yani artık burun ameliyatı korkunç olay olarak adlandırılmaktan kurtuldu diyebiliriz. Eğer hasta sinüzit ise önce ilaç tedavisi ile iltihabı kurutulur sonra ise ameliyat ile sorun kökten çözülür. Diğer problemlerin çözümü genelde ameliyat ile sonuçlanmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu