Kadın Sağlığı

Tüylenme Sorunu, Tüylenme Neden Olur ve Aşırı Tüylenme Tedavisi

Tüylenme Sorunu

Kadınlarda tüylenme sorunu en büyük problemlerden biri. Kadın fıtratına uygun olmayan, erkek tipi kıl bölgeleri denilen kısımlarda oluşan tüyler tüylenme sorunu göstergesidir. Üst dudak üstü, çene üstü, yanaklar, göğüs kafesi bölgesi, göbek çevresi, göğüs çevresi, kasık ve göbek arasındaki kısım, sırt, omuzlar, kalça, kasıklar gibi bölgelerde oluşan tüylenme tıbbi terim olarak “hirsutismus” denilen tüylenme (kıllanma) sorununa işarettir.

Bu durumlar çoğunlukla tüylenme göstergesi olsa da istisnai olarak normal sayıldığı durumlar da vardır. Örneğin genetik özellikler nedeniyle kişilerin bu tür bölgelerinde tüylenme olabilir. Ailede tüylü olma özelliği var ise bu bir hastalık sayılmaz. Bu yüzden hormon bozukluğu şikayeti ile doktora başvursanız bile hormon bozukluğu çıkmaması normaldir.

Erkek tipi kıl bölgelerinde oluşan ayva tüyü dediğimiz tüylenmeler de normal kabul edilmelidir. Estetik sorun yaratan ve dikkat ekecek kadar büyüyen kıllar sorun olarak algılanmalıdır. Bu tür durumlarda doktora başvurulmalıdır. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda bu sorunun nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi çok önemlidir.

Kıllar Hakkında Genel Bilgiler

Aslında kıllar tüm vücudumuzu kaplayan zararsız bir tabakadır. Yalnızca avuç içi ve ayak altı gibi kısımlar tamamen tüyden arınmıştır. Vücudumuzu kaplayan kıl köklerinin bazıları gözle görülmeyecek kıllar üretirken, bazıları ise aktif kıl üretimi yapmaktadır. Kıl köklerinin kıl üretimi cinsiyet, yaş, ırk veya hormon durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Kıl kökleri vücut özelliğine göre, hormonlardan gelen uyarı ile kıl üretimi yapmaktadır. Kılın bulunduğu bölgeye göre; ince veya kalın, açık veya koyu renkli ya da hızlı veya yavaş uzayan şekillerde kıl üretimi yapılmaktadır. Bu kıllar belirli süre sonra dökülene kadar veya dış faktörlerle vücuttan uzaklaştırılana kadar vücutta kalırlar.

Saçlarımızdaki kıllar uzama hızlı en yüksek olanlar iken, ayva tüyleri neredeyse uzamıyor denilen tüylerdir. Vücuttaki çoğu kıl belli uzunluğa ulaşınca uzama hızını azaltmaktadır. Uzama sınırı en yüksek olan ise yine saçlardır.

Vücudunuza epilasyon yaptıktan sonra, tüylerin tekrar aynı anda çıkmadığını fark edersiniz. Bunun sebebi kıl köklerinin aynı anda aktif olmamasıdır. Bazı kıl kökleri aktif üretim yaparken, bazıları dinlenebilir. Bu durumu yönlendiren ise yine hormonlardır.

Kıl köklerini yöneten erkeklik hormonu olarak bildiğimiz androjen hormonudur. Bu hormon kadınlarda yumurtalıklar ve böbrek üstü bezlerinde düşük seviyelerde üretilir ve bu hormonun yükselmesi halinde de tüylenme sorunu oluşur.

Tüylenme Neden Olur?

Kadın vücudunda erkeklik hormonlarının artması halinde, artan hormon kana karışır ve kıl köklerine daha çok hormon ulaşır. Bu hormon kıl köklerini aktif hale getirerek tüy üretimine sebep olur. Bu hormonun yüksekliği yalnızca tüy değil, yağlanma artışına da sebep olur. Yağlanma artışı da beraberinde sivilce sorununu getirir.

Dinlenmekte olan kıl kökleri bir kez üretime başladı mı durmadan devam ediyor. Maalesef ki bu da olağandışı çıkan tüylerin bundan sonra da çıkmaya devam edeceği anlamına gelir.

Üreme çağındaki kadınlarda sık görülen polistik over sendromu, erkeklik hormonu üretimini arttırır. Bu durum adet düzensizliğinin yanında tüylenme sorununa da yol açar.

Tüylenme sorunu nedenleri arasından biri de tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi rahatsızlıkları, hormon bezi bozuklukları, kist veya kitleler olabilir. Sürekli kullandığınız ilacınız varsa bunun yan etkisi olarak da tüylenme görülebilir.

Kişinin kıl kökleri düşük seviyedeki hormonlara bile hassas ise yine tüylenme olabilir. Bu da tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Tüylenme (Kıllanma) Tanı ve Tedavisi

Tüylenme şikayeti ile doktora başvurmanız halinde ilk yapılacak olan hormon testi ile hormon seviyelerine bakmaktır. Hormon yüksekliği çıkarsa bunun kaynağı araştırılmalıdır. Tüylenme tedavisi olarak ise hormon seviyelerinin normal düzeyde tutulması uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yalnızca yeni tüylerin çıkmasını önler. Daha önce çıkmış olan tüyler ise maalesef ki çıkmaya devam edecektir.

Hormon seviyesi normal olduğu halde görülen tüylenme sorunun sebebi, tüketilen besinler ve katkı maddeleri olabilir. Bu durumda tedavi olarak tüy giderici ilaç ve yöntemlere başvurulabilir.

Tüylenme sorunu için tıbbi tedavi sonrası kesin çözüm olarak lazer epilasyona başvurulmaktadır. İsterseniz estetik görünüm amaçlı, isterseniz de sağlığınız için başvuracağınız bu yöntem kıl köklerinin kalıcı olarak yok edilmesini amaçlamaktadır. Lazer epilasyon vücudun hemen her bölgesine uygulanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu