Sağlık

Üzümün 10 mucizevi yararı

Üzümün faydaları ve yararları nelerdir?

Kırmızı ve siyah üzümün tam mevsimi! Bazı araştırmalara göre bu iki üzümün içermiş olduğu resveratrol sayesinde sağlığımıza birçok yararı olduğu tespit edilmiş. Okuyacaklarınıza inanamayacaksınız!

Araştırma sonuçlarına göre kırmızı üzümün muhteşem faydaları…

Kilo vermede yardımcı olur

Georgia Üniversitesi’ndeki yapılan araştırmada kırmızı üzümün içerdiği resveratrolün kilo vermede iki şekilde faydası olduğu saptandı:

Birincisi, 130 gibi bir oranla hücrelerin yağ depolamasını artırır; ikincisi ise anormal bir şekilde %246 gibi bir oranla çok yüksek oranda yağ hücrelerinin çözülmesine sebep olmaktadır.

Kalbinizi korumaktadır

Araştırmada, resveratrol’ün kan damarlarında genişleme meydana getirdiği saptandı böylelikle kan akışı rahatlar. Aynı zamanda kan damarlarının duvarlarını da gevşetir, damarların çapını büyütür, böylelikle kan basıncı düşer ve kanın vücut hücrelerine artan oksijen ve besin taşıması için daha yüksek hacimde olmasını sağlar. Diğer bir araştırmaya göre, 10-mg resveratrol alındığında kalp krizi riski azalmaktadır.

Beyinde zarar oluşturan plakları temizler

İsviçre Üniversitesi’ndeki araştırmada, resveratrol’ün beyni koruduğu görüldü. Araştırmacılar ise resveratrolün, beyni hasara uğratan plakları ve Alzheimer ile bağlantılı olan serbest radikalleri ortadan kaldırdığını tespit etmişlerdir.

Beynin gücünü artırır

İngiltere’de yapılan çalışmada, resveratrol verilen öğrencilerde %200 oranında beyine giden kan akışında artış gözlemlendi.

Cildi kanserden korur

Resveratrol’ün cilt kanserine karşı ciddi anlamda faydalıdır ve bu zamana kadar hep olumlu sonuçlar alınmıştır. Üzümdeki besin maddesi cildi güneşten gelen UVB zararlı ışınlarından korur.

Vücudu radyasyona karşıda korur

Oldukça güçlü olan resveratrol besin maddesi, kanserin ışın tedavisinin yanında ek olarak kullanılırsa radyasyondan da vücudu korumaktadır.

Uzun ömür genini harekete geçirir

Bilim insanları bu resveratrol’ü, yaşam ve uzun ömür genini aktive eden besin olarak tanımlıyor.

Diyabete de karşıdır

Albert Einstein Sağlık Okulu’ndaki çalışmada, resveratrolün gönüllülerde diyabet öncesi dönemdeki kan şekeri seviyesinde %10 düşüş olduğu görüldü.

İltihaplanmayı azaltır

Resveratrol iltihaplanma gidericidir. Bu özelliği nedeniyle kalp hastalıklarında etkilidir.

Kas iyileşmesini sağlar

Güçlü antioksidan olan resveratrol, ürik asidi ve diğer toksinleri vücuttan atan hücreleri ve organları destekler, ayrıca da sporculardaki kas iyileşmelerine yardım eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu