Kadın Sağlığı

Vajinismusta erkek ne yapmalı?

Vajinismus sorunlarında erkekler neler yapmalıdır?

Erkekler, bayanlarda vajinismus sorunu ile karşılaştıkları zaman ne yapacaklarını bilmezler ve çaresiz hissederler. Yalnızca kadına ait sorun değildir, erkeği de ilgilendirmektedir. Çünkü gerçek anlamda ilişki gerçekleşmeyince bazı sorunlar ortaya çıkar.

Oluşan bu sorun kadın ve erkeğin beraber yaşayacağı ortak sorundur ve erkeklere bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir. Çözümü için çiftler ve doktor bir araya gelerek ortak bir çalışma yürütmektedirler. Erkek, bu hastalık karşısında bir fikri yok ise doktor ile bir araya gelip bu konuda fikir alışverişi yapıp eşi ile empati kurabilmesi gerekir.

Vajinismus konusunda erkeklerin hissettikleri nelerdir?

Erkekler vajinismus vakası karşısında gayet çaresiz hisseder. Bu sorunun aşılabileceğini akla getirip hemen umudunu yitirmemelidir. İlk ilişki denemelerinin olumsuzlukla karşılaşması sonucunda pes etmeyip doktor ile irtibata geçilmelidir. Bunun için eşini hiçbir şekilde zorlamamalıdır.

Tedaviye başlandığı sürelerde kadın ve erkek için anlaşılmaz bir süreç olabilir. Bilhassa kadın için zor bir dönem olacaktır ve bu dönemde erkek kadına müsemma göstermelidir. Kadını sıkmamalı ve her şeyi akışına bırakmalı, tedavi konusunda eşini destekleyici olması gerekmektedir. Lakin bu süreci doktorun yardımı ile atlatabileceklerini, ara ara duygusal ve ruhsal sıkıntılar olabileceğini, eşini ne olursa olsun sevdiğini çekinmeden dile getirmelidir.

Yetiştirilme koşullarımız olsun toplumsal şartlanmalar olsun erkeklerde de ilişkiye karşı korku ve kaygı meydana getirebilir. Böyle durumda doktor takviyesi mutlaka alınmalıdır. Kadınların tedavi boyunca zorlanması olası bir durumdur. Her an vazgeçebilirler, bunu beraberce aşabileceğinizi sürekli dile getirmelisiniz.

Vajinismus probleminde erkeğin tutumu nasıl olmalıdır?

  • Kadın istem dışı da olsa terapiden kaçmak isteyebilir veya doktora karşı tepki gösterebilir. Erkeğin yapması gereken doktoruna güvenebilmeli ve yaşanan olayların normal olduğunu bu onun iyiliği için olduğunu eşine güzel bir yolla anlatmalıdır.
  • Erkeğin eşine göstermiş olduğu ilgi çoğu kez kadında ezilme hissi ortaya çıkabilir. Bunun için bu ilgi orta halli olmalıdır.
  • Tedavi süresince kadının başarılı olduğu aşamalarda erkek onu övüp cesaretlendirmelidir.
  • Tedavi herkeste aynı sonuç vermemektedir. Böyle olunca kadının tedavi süreci hızlı veya yavaş olabilir. Yavaş olduğu zaman erkek sabretmeli bu durumun kadının başarısızlığı olarak görmemelidir.
  • Bu süreçte kadınlar hem kaygıları yüzünden endişe duyarlar bununla birlikte eşlerine zaman ve para kaybından dolayı üzülürler ve onlara kadınlık yapamadıkları için üzüntü duyarlar. Erkek bu durumda hep pozitif olmalı eşine destek olmalıdır.
  • Eğer erkek pasif olursa kadının da tedaviyi ciddiye almamasına ve tedaviden uzaklaşmasına sebep olabilir. Erkek kararlı ve ciddi olursa eşinin de bu süreci tamamlamasını sağlar.
  • Erkek eşine sevgi ve şefkat ile yaklaşmalıdır ki eşinin içindeki kötü kaygıları gitsin.
  • Ciddi bir hastalık olsa bile, beraberlik olduğu sürece aşılamaz hiçbir yol yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu