Kadın Sağlığı

Yaşam kalitenizi etkiliyor!

Yaşam kalitenizi fobiler etkiliyor

Kadınlar da fobi erkeklere nazaran iki kat daha fazla görünüyor. Kimsenin korktuğu durumları aşamaması göz ardı etmesi ve onlardan kaçması, sağlık problemleri, kişinin ailesi veya arkadaşları ile sorunlar yaşaması hatta okulda ki başarısızlıklar veya işte ki düşüşler de bunlara sebep olarak sayılabilir.

Fobi kişinin bir durumdan, olaydan veya nesneden olabildiğine kaçması veya ürkmesi durumuna denebilir, 3 sınıfta incelenir. Kalabalık önünde konuşma yapmak, yeni ortamlara girmek,gibi sosyal çevreden etkilenenler “sosyal fobi”, ev dışına çıkmaktan korkmak “agorafobi”, olaylara veya nesnelere karşı korku beslemek spesifik fobiler diye geçiyor.

Psikiyatri Uzm. Bora Telaferli, “Belirli bir nedeni olmamakla birlikte, fobiler ailelerden, yakın çevreden etraflarında gelişen olaylardan ve farklı yaşam koşulları ile uyarıla bildiğini anlatabiliriz. Fobileri olan kimselerin yakın akrabalarında bu durumun görülme olasılığı ailesinde bu duruma rastlanmayan kimselere göre 3 kat daha fazladır. Anne babası fazla disiplinli ve diktatör olan kimseler defobiye rastlanma oranı daha fazladır. Fobisi olan kimselerin fobileriyle baş etmek ve korkularını azaltmak için olaydan kaçtıklarını görmezden geldiklerini ve acıyı böyle hafifletmeye çalıştıklarını görüyoruz. Fobilerin ilerlemesinin bir diğer etkeni de korku duyulan olayın derin izler bırakacak şekilde yaşanmış olmasıdır.” diyor.

Fobi, ilerlediği takdirde yanında şizofreni de getirebiliyor. Özellikle kaygının artması ve fazla panik durumları oluşabiliyor. Panik bozukluğuna ilave olarak; yaygın anksiyete asabiyeti, obsesif kompulsif asabiyet ve travma ardında sinir karışıklığı da genellikle fobilerle beraber seyir eden ruhsal dengesizlikler olarak yer alıyor.

Tehlikeli olaylar karşısında oluşan normal veya faydalı bir his şeklinde açıklanan korku; yakın ve açıktan bir tehlike olarak sezilmese de hep var oluyorsa bu yaşamı etkileyen bir tehlike unsuru olarak algılanabilinir.

Kaçınmak derken kişinin korkusu ile baş başa kalmaması için olayı getirebilecek ufak belirtilerden bilerek veya bilmeyerek kaçınması durumudur ve bu durum kişiyi git gide daha dar bir sosyal çevre içine hapseder; her geçen gün sosyal çevresi daralır ve anlaştığı arkadaşlarının sayısı azalır. Yaşam kalitesi azalır, her geçen gün yapması gereken şeyleri ertelemeye artık da yapmamaya başlar.

Fobinin getirdiği korku zamanla kaygıyı ve endişeyi artırıyor ve artan bu korkunun verdiği his ile birlikte kişide dışarıdan anlam verilemeyecek derecede anlamasız hareketler gözlenebiliyor, bu davranışlar çevre ile ilişkiyi bozuyor ve bu olay 6 ay kadar bir süre uzamışsa bir doktora mutlaka gidilmelidir.

Unutulmaması gereken şey ise bu korkuların yenilemeyecek kadar güçlü olmadıklarını hatırlamak ve onların üzerine gidip eski yaşam kalitemizi geri kazanmaya çalışmak gerekmektedir.

En sık rastlanan fobiler

  • Uçak korkusu,
  • Yükseklik korkusu,
  • Köpek korkusu,
  • Aşı/iğne korkusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu