Sağlık

Yemek borusu kanserine neden olan 5 alışkanlık

Yemek borusu kanserinin nedeni olan 5 alışkanlık

Yemek borusunda meydana gelen kanser kolaylıkla ortaya çıkan bir kanser türü olmadığından dolayı erken tedaviye başlamak kolay olmayabiliyor. Bu nedenle de kişiler kanser olduklarını ancak ağırlaştıklarında fark edebiliyor.

Dünyada en yaygın olan kanser türleri içerisinde 8. sırada yer alan yemek borusu kanseri kişileri ölümle tehdit ettiğinden dolayı dikkatli davranmak ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmak gerekiyor. Sigara, tütün, alkol, mineral eksikliği, radyasyon ve şişmanlık gibi nedenlere bağlı olarak yemek borusu kanseri riski de artabilmektedir. Ancak bilim adamlarının vermiş olduğu bilgiye göre yemek borusu kanserinin en büyük nedeni yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişmektedir.

İçecekleri çok sıcak içmeyin!

Çok sıcak kahve ve ya aşırı sıcak çay tüketimi yemek borusu kanserine davetiye çıkarmaktadır. Bununla birlikte yemek borusu kanserini 2 kata kadar artıran çok sıcak içecek tüketimi boğazdaki hücreleri yok etmekle birlikte yemek borusunun iltihap kapmasına da neden olmaktadır.

Konservelerden ve hazır gıdalardan tüketmeyin!

Konserve olarak satılan sosis, bezelye, haşlanmış ürünler, balıklar ve daha pek çok gıdanın içerisinde benzapyren bulunmaktadır. Bu madde ise kansere neden olan ve oldukça zararlı maddelerden biridir. Mangalda pişen etlerde de bu maddeye benzer özellikler taşıyan nitrozamin bulunduğu için kişilerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Besin temizliğine özen gösterin!

Nemli ortamlarda saklanan gıdaların içerisinde sağlığa zararlı olan mikroorganizmalarda toksinler salgılanmaktadır. Tahıl, fındık, fıstık türünden besinlerin serin yerlerde saklanması gerekir. Ayrıca küflenmiş olan gıdaların küflü kısımlarını alıp diğer kısımlarını tüketmek de bu tür bir rahatsızlığa neden olacaktır.

Meyve ve sebze tüketmemek zararlı!

Beslenme programlarında meyve ve sebzeye yer veren herkes sağlığına kavuşuyor. Ancak meyve ve sebze tüketimi az olan kişiler yemek borusu kanserine kolaylıkla yakalanabiliyor. Meyve sebze tüketimi kişilerde kansere yakalanma riskini 2 kat azaltırken tüketmemek ise kansere yakalanma riskini 2 kat artırıyor. Özellikle narenciye tüketimi kanser riskini azalttığı gibi günde 4-5 meyve ya da sebze tüketilmesi gerekiyor. Meyve ve sebzeleri katı olarak tüketemeyen kişilerin bu ürünlerin suyunu içerek de sağlığına kavuşması sağlanabiliyor.

Yiyecekleri çok çiğneyin!

Sindirimi hızlandırmak amacıyla azar azar ve bol bol çiğneyerek yemek tüketmek gerekli görülen uygulamalardan biri oluyor. Yemek borusu kanserinin de düşmanı olan çokça çiğnemek atlanmaması gereken durumlardan biri. Her lokmayı 40 kere çiğnemek ömrü uzatan durumlardan da biri oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu