Anne & Çocuk

Yeni Doğan Bebeği Emzirmenin Temel İlkeleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeği emzirmenin temel ilkeleri

Yeni doğan bebekler için ilk altı ay anne sütü önerilmektedir. Bu yaş aralığındaki bebekler için en uygun besin anne sütü olduğu için bu dönemde yiyecek ve içecek yerine anne sütü verilir. Takviye olarak bebeklere verilen hazır mamalar ve evde yapılan pirinç unu mamaları bu süreçte bebekte anne sütünün yerini tutamaz. Hazır besin olarak görülen anne sütünün ısıtılma, hazırlanma gibi bir zorluğu olmadığından bebek acıktığında direk verilebilir. Ayrıca bir annenin bebeğini kendi sütüyle beslemesi bebekle anne arasındaki duyguların daha doyumlu yaşanmasını sağlayacaktır.

Bir bebek için anne sütü onu gelebilecek her türlü hastalıktan koruyan bir kalkan görevi görmektedir. Bebeğe geçebilecek mikrobik hastalıklara karşı koyan maddelerin anne sütünde daha çok bulunmasından dolayı yeni doğanlara ilk önce anne sütü verilmektedir. Ayrıca mucizevî bir durum olarak anne sütü içerisinde bebeğe yetecek kadar içerisinde su bulundurmasıdır. İlk dört ay bebeğe bu yüzden su verilmesine ihtiyaç yoktur.

Bebeğe verilen anne sütü onu ishalden, öksürükten ve nezle gibi çok çabuk yakalanabileceği hastalıklara karşı korur. İlk altı ayda sadece anne sütüyle beslenmesi bu hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Altı aydan sonra bebeğe ek gıda olarak yiyecek ve içeceklerin yavaş yavaş verilmesi gereklidir. Bu ek gıdaların yanında bebeğin anne sütüne devam etmesi mümkünse gerçekleştirilmelidir. Yaklaşık iki yaşına kadar bu gıdalarla anne sütünün birlikte veriliyor olması çocuğu hastalıklara karşı korumada fayda sağlamaktadır.

Yeni doğana hemen anne sütü verilmeye çalışılması annenin sütünün yapımını da etkilemektedir. Bu emzirme işlemi bebeğin doğumundan yarım saat sonra başlanmalı çok da fazla geç bir süreye yayılmamalıdır. Bazı yörelerde göze çarpan yanlış uygulamalardan bir tanesi de doğumdan sonra ki bir kaç günde bebeğe anne sütü verilmez. Bebeğe verilen kolostrum olarak adlandırılan koyu kıvamlı sarı renge sahip anne sütü bebeği hastalıklara karşı koruyan bir besindir. Annenin sütü gelene kadar bebeğe kolostrum dışında bir besin vermek doğru bir uygulama olmaz.

İlk bebeğini dünyaya getirmiş bir anne bebeği emzirme konusunda biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu konuda tecrübeli bir kişinin bebeğin başını nasıl tutması gerektiği gibi ufak bilgileri bu anneyle paylaşması yaşadığı problemi çözmesine olanak sağlayacaktır.

Bebeği Emzirme Pozisyonları;

 

 • En Sık Kullanılan Emzirme Pozisyonudur.

Beşik Tutuşu Şeklinde Emzirme

 

 • Sırtınızı yaslayabileceğiniz rahat bir yere oturunuz. Göğsünüzü elinizle C şeklinde tutarak destekleyiniz. Bebeğin yüzü göğsünüze dönecek şekilde yan bir pozisyonla onu midenize dayayınız. Bebeğinizin kafası sizin dirsek çukurunuz da olmalıdır. Kolunuzun yorulması söz konusu olabilir diye altına yastık koymanızda yarar var. Sezaryen ile bebeğini dünyaya getirmiş ve büyük göğüslere sahip anneler için oldukça rahat bir pozisyondur.

Futbolcu Tutuşu Pozisyonu

 

 • Kucağınıza aldığınız bebeğinizin kollarını koltuğunuzun altından sarkıtarak kucağınıza yatırın. Elinizin altına yastık koyarak bebeğinizin kafasını elinizle destekleyin. Bebeğin emmesi için uygun bir tutuş şeklidir. Hele de ikiz bebek anneleri için oldukça ideal bir emzirme şeklidir. Ayrıca daha memeyi yakalamada problem yaşayan bebekler için oldukça uygun bir pozisyondur.

Çapraz Şekilde Beşik Tutuşu Pozisyonu

 

 • Yeni doğana vereceğiniz memenin bulunduğu değil diğer taraftaki kolunuza bebeği yatırın. Bebeğin vücudu size bakmalı ve memenin hizasında bulunmalıdır. Bu pozisyonda bebeğin başı daha rahat kontrol edilir. Sezaryen ile doğum yapmış anneler için ve de gece bebek emzirirken kullanılabilecek en iyi yöntemdir.

Yatar Şekilde Emzirme Pozisyonu

116942B01 (2).tif

 • Omzunuza ve sırtınıza yastık koyarak hafif yatar biçimde bebeği emzirebilirsiniz. Bebeği kucağınıza alıp bir elinizle onun başını desteklerken diğer elinizle de memenizi destekleyin. Yeni doğanın da arkasına yastık koyarak meme ucuna ağzı gelecek kadar yatırın.

Bebeğin emmesi sırasında göğse olan pozisyonu oldukça önemlidir. Yanlış olan emme pozisyonu;

 • Annenin memesinin acıması ve başının çatlamasına
 • Memeden yeteri kadar süt çıkmamasına
 • Ve bebeğin memeyi almaması gibi şikâyetlere sebep olur.

Annenin bebeği emzirmeden önce dikkat etmesi gerekenler;

 • Anne, bebeği kucağına almadan önce ellerini sabunla yıkamalı
 • Memeyi bebeğin ağzına vermeden önce temizlemeli
 • Meme ucunda yer alan kahverengiler bebeğin ağzında olmalı ve damağına da değmelidir.
 • Bebeğin altı temizlenmiş olmalıdır.

Doğru bir emzirme posizyonu sonucunda;

 • Bebek tamamen anneye dönük olmalıdır.
 • Yeni doğan genellikle derin derin ve uzun soluklu emer.
 • Doğru pozisyon sonucunda bebek oldukça mutludur.
 • Annenin meme başlarında acıma olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu