Anne & Çocuk

Yeni Doğan Bebeğin İlk Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeğin ilk bakımı nasıl yapılır?

Dünyaya yeni gözlerini açmış olan ufacık bebeklerin ilk 48 saat içerisinde görevli kişiler tarafından oldukça detaylı bir muayenesi yapılmalıdır. Çok sık rastlanan bebeklerde sarılık yeni doğanlar için büyük bir risk taşır.

Bir başka yapılan uygulama ise ilk 48 saat bebeğin yapması gereken koyu renge sahip şekli olmayan ilk kakasıdır. Bebeğin anüsünün açıklığını kontrol etmek amacıyla bu işlemi beklerler. Yapılan testler sonucunda anneye açıklayıcı bilgiler verilerek bilgilendirilmelidir. Yapılan bu bilgilendirme sonucu bebeğin annesi durduk yere kaygıya kapılmamalıdır. Bu sebeple doğru bir iletişim tekniği seçilmiş olmalıdır.

Yeni doğmuş bebekler oldukça hassas olduklarından dolayı aniden hissettikleri ses, gürültü, ışık gibi uyarıcı etkenlere karşı ağlama, korkma gibi tepkiler verebilirler. Bebeklerde dikkat çeken bir refleks olarak da annesinin memesini emme gösterilebilir. Bu durum anne karnındayken bile yaptıkları bir harekettir.

bebek1

Yeni doğan bebeğin vücut ısısında azalma görüldüğünde ilk olarak elleri ve ayakları, ardından da yüzü ve vücudu morarmaya başlar. O bebeğin hızlı bir şekilde ısıtılması gereklidir. Bebeğin kan şekerinin düşmesi ya da doğumsal hastalıkları da morarmasına sebep olabilir.

Bebeğin derisinde görülen kuruluk doğumun geç gerçekleşmiş olabileceğinin ya da bebeğin anne karnında yetersiz beslenmiş olduğunun göstergesi olabilir. Yeni doğanın yüzünde ya da gövdesinde görülen toplu iğne başına benzer kırmızı şeklinde olan döküntüler iki hafta içerisinde geçeceği için endişelenilecek bir durum değildir. Bebeğin göbek bağında meydana gelen kanama ve enfeksiyon belirtileri meydana geldiğinde kontrolden geçirilmelidir. Göbek bağı yaklaşık olarak 10 gün içerisinde kuruyup düşer.

bebek2

Göbek bağında doğumdan sonra bir kaç gün içinde kanla karışık sıvı akabilir. Göbek ağı düştükten sonra yara kapansın diye her gün bir kere antiseptik uygulanmalıdır. Yara hemen iyileşsin diye bez bağlanırken göbek dışarıda bırakılmaya çalışılır. Yeni doğan bebeklerde ilk banyo göbeğin düştüğünün ertesi günü yaptırılır. Sağlığı yerinde olan rahatsız olmayan bebeklerde banyo daha önce de yaptırılabilir. Yıkamayı tercih etmeyen anneler ilk günler bebeği 37 C ısıtılmış su suyla ıslattıkları bezlerle silebilir. Bebeğin vücudunda pudra kullanılmamalıdır.

Bebeklerin başları ilk zamanlarda kemiklerin üst üste gelmesi sonucu normalden daha küçük olur. Doğum esnasında bebeğin başının kanalda sıkışması sonucu deri altında meydana gelen kanama sonucunda kafada şişlikler meydana gelebilir. Bebeklerin gözlerinde meydana gelen çapaklanmaya çare olarak suyu kaynatıp ılıdığında temiz bir bez bu suda ıslatılarak bastırmadan burnundan yukarı doğru ufak hareketlerle gözleri silinir.

bebek3

Bebeklerin özenle yapılası gereken temizliklerinden bir tanesi de alt bakımlarıdır. Kız çocuklarda bu bölge önden arkaya doğru silinmelidir. Bazı kız bebeklerde anneden geçen hormonlar sonucunda ilk bir kaç gün kanama görülebilir. Erkek bebeklerin penislerinin ucunda darlık bulunması sıkça rastlanan bir durumdur. Bu darlığın geçmeyip devam etmesi sonucunda idrar enfeksiyonu olma olasılığı artar. Bunun içinde ailelere erken sünnet ettirilmesi önerilir. Ayrıca hem kız hem erkek bebeklerde meydana gelen anneden geçen bir sıkıntı olarak tek ya da iki meme de şişme görülebilir. Sıkıldığında süt benzeri sıvı çıkabilir. Kendiliğinden geçeceği için hiçbir şekilde müdahale edilmemesi önerilir.

Dünyaya gelen bebekler doğduktan hemen sonra idrarlarını yapabilirler. Doğumdan 24 saat sonra hala idrarını yapmamış bebekler varsa biran önce değerlendirilmelidir. İlk bir kaç günde idrar sayılarında görülen azlık normal bir durumdur.

Yeni_Doğan_Bebekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu