Sağlık

Yeni umut kanserajan!

Yeni umut kanserajan

Küba 10 çeşit kanser üzerinde çalışmalar yapıyor ve bunların başında akciğer kanseri geliyor. Antalya’da gerçekleştirilen 1. İmmüno-Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Seminerinde konuşma yapan Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Akademisyeni ve İmmuno-Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Doktor İsmail Çelik şunları söyledi. İmmüno-onkoloji dalında özellikli olarak son 30 senede yaptırılan araştırmaların, immün sisteminin tümör hücrelerini bulabildiğini ve yok edilebildiğini ya da uzun zamanlı kontrol içinde kalabildiğini meydana çıkarttıklarını söyledi.

Piyasa da artık akıllı ilaçların da var olduğunu, insanların ilaç çalışmalarından korktuğunu, gereksiz bir kobay telaşına büründüklerini söyleyen Çelik, bahsettiği bu ilaçların çok önemli olduğunu ve sağlık bakanlığı tarafınca hastanelerde kullanılmak üzere alındığını söyledi. Çelik, hastaların bu kolay erişimden dolayı mutlu olmaları gerektiğini vurguladı.

İmmüno onkoloji idaresinde, vücutta var olan kendi savunma sistemi “T” hücrelerinin çalıştığını belirten Çelik, hastalığın erken vakitlerinde gelişecek bağışıklık sistemini güçlendirici taktikler ile birden fazla hastada kanserin tedavisinin tamamen değişmesini sağlayacak yöntemlere neden olacağının düşünüldüğünü söyledi.

Kanser dalında ilerleyen bilimsel araştırmalar dahilinde yeni moleküllerin bulunduğunu söyleyen Çelik her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde tümörlere karşı 33 farklı ajan geliştirebileceklerini anlattı.

Ayrıca Çelik cilt kanserinin de son zamanlarda sıklıkla rastlanılan ve erken teşhis ile tedavisi mümkün olan fakat ilerlerse ölümcül olabilen bir hastalık olduğunu anlattı, son dönemlerde ise melonom ile kemotrespi yerine vücudun kendi savunma sisteminin geliştirilmesinin üzerine gidildiğini anlattı ve buna göre tedavi geliştirdiklerini söyledi.

“Farklı fazlarda aşı çalışmaları”

Havana Moleküler İmmunuloji Merkezi, Moleküler İmmunoloji Enstitüsü İnovasyon Direktör Luis Enrique Fernandez Molinada kanserin kendi ülkelerinde de bir numaralı ölümcül etken olduğunu ve bu alana yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Molina, Küba’da, Dünya Sağlık Örgütü’nün, tavsiyeleri üzerine ulusal bir proje yürütüldüğünü ve akciğer kanseri için aşı çalışmaları üzerine çalıştıklarını belirtti. Molina, kanser çalışmaları kapsamında 10 farklı aşı çalışması yaptıklarını, ve 10 unun da farklı fazlarda olduğunu anlattı.

Molina, sürdürülen araştırmaların tamamının yenilikçi araştırmalar olduğunu anlatarak, aşı araştırmalarına dünyanın farklı bölgelerinden de katılanların var olduğunu ve takipte olunduğunu söyledi. Molina, araştırmaların ilerletilmesinde kardan ziyade, hataların yaşam kalitesini artırmayı ve daha uzun hayatta kalmalarını amaçladıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu