Sağlık

Yorgunluğu gideren 6 yoga hareketi

Yorgunluğu gideren 6 yoga hareketi

Günlük kaygılar, sorunlar sürekli stres altında olan modern insana onun kendisi ve çevresi ile uyum içinde yaşamaya izin vermez. Meditasyon ve yoga bu açıdan çok yararlıdır. Yoga hem manevi, hem de fiziksel olarak insanın yorgunluğunu giderir. Gerginlik ve stresten kurtarır. Bilimsel araştırmalar yoganın insan için bir çok faydalarını ortaya çıkardı.

Kadinlive.com yabancı basına dayanarak verdiği habere göre, Kansas Üniversitesi’nde yoga ile ilgili ilginç araştırma yapıldı. Araştırmaya katılan 49 hastanın kan basıncı, kalp ritimleri ve ruhsal durumu 3 ay süreyle gözlendi.

Yogaya başlayanlar depresyona düşmüyor, kalp ritmi sabitleşiyor. Araştırmanın başkanı Danunjaya Lakkired söyledi ki, düzenli yapılan yoga meşguliyetleri tedavide önemi çok büyüktür. Çünkü yoga vücuttaki mutluluk hormonu sayılan serotonini aktifleştirir. Bu bakımdan psikolojik sorunları olanlara ve depresyondan çıkmaya olumlu etkiler. Stres hormonlarının düşük düşürerek stresten uzaklaştırır. Daima hoş olmaya yardımcı olur, sakin ve rahat yaşam sunar.

Yani, yoga sağlığı korumaya doğrudan etkiliyor. Ayrıca, kendine güvenin artmasını sağlar ve psikolojik durumu rahatlatıyor. Bunların sonucunda iç enerji artar.

Aynı zamanda, kan dolaşımını hızlandırır ve böylece cildi güzelleştirir.

Yoga egzersizleri sonucunda vücut daha ince olur ve sağlıklı duruşunu koruyor. Beslenme ve uyku alışkanlığını de dengeler. Yoga insanı geceleri rahatsız eden nefret, öfke, kıskançlık vs gibi negatif ve zararlı duygulardan özgür etmekte de büyük etkiye sahiptir. Örneğin, gece yatmadan önce fotolardaki her hareketi iki dakika yapmak kaliteli uykunun garantisidir.

İşte yorgunluğu gideren yoga hareketleri

Uyumadan önce 2 dakika yapmanız gereken hareketler – Foto galeriyi görüntüleyin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu