Ruh Sağlığı

Yorgunluğu ortadan kaldırmanın yolları

Yorgunluğu ortadan kaldırmanın yolları

Bir çokları kendini yorgun hissediyorlarsa da, bu yorgunluğun neden kaynaklandığını bilmiyorlar. Oysa bunun sebebi hiç aklımıza gelmeyen nedenler de olabilir. Okuyuculara bunun nedenleri sunuyoruz.

Bu nedenlerden biri uzun süre aynı durumda oturmak olabilir. Bu durum en çok televizyon bakınca veya bilgisayar başında otururken olur. Böylece, vücut hareketsiz kalmakla uyumayı aynı tür algılar. Buna göre de, otururken sık sık gerilin, kalkıp biraz dolaşın.

Boşuna enerji sarf ettiren ikinci neden kötü duruş durumudur. Öyle ki, eğer insan öne eğilirse, eğri durursa, omurganın dengesi bozulur ve kaslar da bu dengesizliği gidermek için enerji sarf eder. Buna göre, hareket edince, otururken veya ayakta iken düz durulmalıdır, baş öne eğilmemelidir, kulaklar omuz üstünde olmalıdır.

Üçüncü neden düşük kalorili diyetler. Günlük 850 den az kalorili besinlerle beslenme insanları daha yorgun olur, hatta sağlıklarına da zarar verebilir. Buna göre, hazır ve şekerli gıdalardan uzak durun, haftada 1 kilodan fazla kilo vermemeye çalışın. Kapalı yerlerde çok olmak da yorgunluğa neden olur, özellikle de “evden işe, işten eve” gibi yaşam tarzı geçirenlerde. Buna göre günde en az 10 dakika yürüyüş yürüyün ki, güneş ışığından ve temiz havadan yararlanabilmek için kullanılır.

Daimi endişe ve stres sırasında da kaslar gerildiğinden vücutta yorgunluk oluşur. Bu nedenle güne başlarken işlerinizi sahmana salın ki, bütün gün aynı sorun hakkında düşünmeyesiniz ve baş verenlere olumlu yönünden alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu