Hayata dair

Yün giysiler nasıl temizlenir?

Yün giysiler soğuk kış günlerinin kurtarıcısıdır. Hem sıcak tutar, hem de oldukça şık görünüyorlar. Odur ki, her kış mevsiminde yün ve triko giysiler moda girecektir.

Fakat bu güzellik öyle de kolay gelmiyor. Öyle ki, yün giysiler özel bakım gerektirir. Yıkama ve saklama kurallarına takip ederseniz, yün elbiseler uzun yıllar kullanmak mümkündür.

Yün kıyafetleri sık yıkamak gerekmez. Leke varsa, ancak o yeri temizlemek yeterlidir. Çamaşırları yıkadığınız suyun kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Makinede yıkayacaksanız, kireci önleyen tabletlerden mutlaka kullanın. Kıyafetinizi ipek ve yün elbiseler için öngörülen özel deterjan araçlarla yıkayın. Çünkü sıradan deterjanı içerdiği kimyasal maddeler yün giysileri hemen tahrip ediyor. Yün giysiler için ön görülen yumuşatıcı ürünlerden de kullanılır.

Çamaşır makinesinde program seçerken de dikkatli olun. Yün elbiseler hassas çamaşırlar programında, 30 derece sıcaklıkta yıkanmalıdır. Yün giysiler sıcak suyu çok çabuk emdiklerinden yıkamadan 1 saat önce soğuk suda tutulmalıdır. Makineye ise çamaşır yıkama torbalarında yerleştirmek daha doğru olur.

Elbisenin üzerindeki bir lekeyi temizlemek için ise doğal sabunlardan kullanın. Sabunu lekeli bölgeye yavaşça sürüp sonra soğuk su ile yıkayın.

Sonda bir daha belirtelim ki, yün kıyafetleri mecbur olmadıkça yıkamak gerekmez. Yıkarsanız da, güneş olmayan bir odada kurutun.

Ayrıca, yün elbiseler ilkbaharda böceklerinden de korumak gerekir. Bunun için ise aralarına naftalin serpe bilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu