Moda

İkinci El Modası İle Tüketim Alışkanlıkları Değişiyor

İkinci El Modası ile Tüketim Alışkanlıkları Değişiyor

Tüketmek her geçen gün etrafımızı saran ve asla vazgeçemediğimiz, çok sevdiğimiz ama bir yandan da kurtulmak istediğimiz bir çılgınlık olsa da insanlar tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. Bunun iki temel sebebi var. Bu sebeplerden ilki her zaman daha kaliteli olan ürünü almak. Bir diğeri ise artık kullanılmayan ürünlerin çöpe gitmesinin önüne geçmek. İkinci el modası karşılıklı bir alışveriş deneyimi sunduğundan dolayı kısa sürede çok insanın dikkatini çeken ve odağına giren ikinci el modası sendevarmi.com’da yeniden hayat buluyor.

İkinci El Moda Tüketimi

Her Şey Ulaşılabilir

Dünya üzerinde her şey rahatlıkla ulaşılabilir olduğundan dolayı insanların istekleri ve talepleri de farklı şekilleniyor. İnsanlar istedikleri ürünlere ulaşmak için çok farklı yöntemler deneyebiliyor. Artık yurtdışına seyahat etmek, yurtdışından alışveriş yapmak ya da seyahate gidenlere sipariş vermek çok daha kolay. Bunun temel nedeni markaların ürünlerini internet üzerinden sunmaları, insanların hastaglerle yaptığı sosyal medya paylaşımları ve dur durak bilmeden tüketime teşvik eden reklam dünyası olduğu için insanlar ne istediklerini artık renginden, dokusuna kadar çok daha net biliyorlar. Her şeyin ulaşılabilir olması elbette her zaman iyi anlamda etki etmiyor. Kolay elde edilen ürünler daha kısa sürede etkisini yitiriyor ve kullanılmayan ürünler arasında yer almaya başlıyor. İkinci el modası bu durumu tamamen değiştirmek üzerine kurgulandığı için talep artıyor.

İstediğin Markayı Ucuza Al

Dünyaca ünlü markaların özel tasarım ürünlerine sahip olma hayali pek çok insanda olsa da bunu elde etmek aslında herkes için kolay olmuyor. Sadece birkaç kez kullanılmış ve bir köşeye atılmış pek çok marka ürün insanların istedikleri markaya kavuşma isteğiyle yeniden piyasada yer buluyor. İkinci el modası insanların severek aldıkları ancak sıkıldıkları ürünler üzerinden para kazanmasını ya da takas ile daha farklı ürünlere ulaşmasını mümkün kılıyor. Severek alınan Michael Kors çantayı bir sezon kullanıp elden çıkarıp yerine Burberry bir çantayı almak ikinci el piyasada çok daha kolay ve ekonomik bir şekilde gerçekleşiyor.

İkinci El Modası

Değişime Ayak Uydurmak

İnsanlar ve istekleri kolayca değişebildiğinden dolayı ikinci el giyim, aksesuar, çanta ve ayakkabı satışı yoğun talep görüyor. Marka ürünlere verilen paralar o ürünü uzun yıllar kullanma isteği oluştursa da insanlar sürekli aynı şeyleri kullanmayı artık tercih etmiyor. Sürekli yenilenen moda ve gardıroplarda farklı ürünlere talep oluşmasını sağladığından dolayı ikinci el ürünlere olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Temiz ve hasar görmemiş, sadece birkaç kez giyilen ya da kullanılan ürünler rahatlıkla alıcı buluyor. Ünlü bloggerlar ya da moda dünyasından tanınmış isimler de kullanmadıkları ürünleri satışa çıkarabiliyor. İkinci el ürünlerin alınıp satıldığı bir platform olan sendervarmi.com’da orijinal ürünlerin satıldığı ve alındığı güvenilir bir platform olarak bu alanda hizmet veriyor.

Vintage Modası

Kullanılmayan ve tozlanmaya mahkum olan ürünler ikinci el modası ile birlikte yeniden piyasada hayat buluyor. İkinci el satışında sadece yeni sezon ürünler değil birkaç sezon öncesinin trend olmuş özel parçaları da satışa sunuluyor. Retro ve vintage modasının her yıl farklı parçalarla yeniden gündeme gelmesi eski sezonlarda alınan bazı parçaların tekrar talep görmesini sağlıyor. Bazı markaların ikonik ürünleri de benzer bir şekilde uzun yıllar sonra yoğun bir şekilde alıcı bulabiliyor. Louboutin’in ikonik kırmızı taban tasarımı 1993 yılından beri moda dünyasında yer alsa da her sezon yeniden moda oluyor ve her kadının mutlaka hayalini süslüyor. Bu tür parçaları daha kolay ulaşılır hale getiren ikinci el modası sürekli ilgi görmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu