Saç Bakımı

Saç dökülmesini önleyen gıdalar

Sürekli dökülen saçlarınız sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka beslenme rejiminizi gözden geçirmelisiniz. Bundan sonra ise gıda rasyonuna yenilik yapıp saçlarınıza iyi etkileyecek gıdalara tercih vermelisiniz. Bazı gıdalar saçların dökülmesine karşı oldukça etkilidir. Kadinlive.com saç bakımı bölümünde saç diplerini güçlendiren yiyecekleri sunar:

Kuru meyve

Sağlıklı saçlar Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Kuru meyvelerdeki Omega-3 saçları korur, çinko ise dökülmesine engel olur.

Soya

E vitamini açısından zengin diğer gıda da soya. Hemoglobin üretiminde önemli yeri olan demir soyada bol miktarda olur. Hemoglobin kanda olur ve oksijenin taşınmasını sağlar. Kandaki hemoglobinin seviyesinin düşmesi kan dolaşımını da bozuyor. Kan dolaşımı bozulduğunda ise saç derisi gıdalanmadığı için tüylerin dibi boşalır. Sonuçta saçlar zayıflar, uzamaz ve dökülür.

Zeytinyağı

Zeytinyağı asıl içeriği E vitamini deposudur. E vitamini saçları güçlenmesi, koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan vitamindir antioksidandır. Zeytinyağı saç hücrelerinin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. E vitamini sayesinde cildi nemli ve yumuşak tutar. Zeytinyağı saç köklerini nemlendirerek kırılmasının önler.

Havuç

Gözler için oldukça faydalı olan havuç saçlar için de etkili sebzedir. İçerdiği A vitamini sayesinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan cilt yağı üretimini destekler.

Tam tahıllı besinler

Tahılı besinlerin içeriğinde B7 vitamini mevcuttur. B7 vitaminli gıdalar saçların dökülmesini ve beyazlamasına karşı etkili besindir.

Ispanak

B9 vitamini ile zengindir. Sağlıklı ve parlak saçlar için gerekli besindir. B9 vitamininden yeterli miktarda aldığında saçlar daha sağlıklı ve parlak göründüğünü fark edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu