Saç Bakımı

Yağlı Saçlar İçin En İyi Şampuan

Yağlı saçlar için şampuan

Yağlı saçlar, herkesin korkulu rüyası olmaktadır. Özellikle bir yere gittiğinizde saçların yağlanması, size ve etrafınıza hoş bir görüntü vermemesinin yanı sıra saç modelini de son derece olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat üzülmeyin yağlı saç sorununu ortadan kaldırabilecek, yağlı saçlar için şampuan mevcut. Piyasada bulunan yağlı saçlar için bakım ürünleri, saç bakım kremleri, saç derisi temizleyici ve saçlardaki yağ üretimini azaltabilecek birçok saç bakımı ürünü bulmanız mümkündür.

Kadınlive saç bakımı editörleri olarak, yağlı saçlar için önerilerde bulunduk. Yağlı saç sorunlarından kurtulmak için biran önce önerilerimize kulak verin! Yağlı saçlar için saç bakım teknikleri, yağlı saçlar için en iyi şampuan hangileri ve yağlı saçlar için şampuan seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz. Pratik ve etkili bir şekilde yağlı saçlardan kurtulmanın yolları bu konumuzda derledik.

Yağlı saçlar için en iyi şampuan seçimi

Yağlı saçlar için şampuan

Saçların aşırı derece yağlanması, çevresel etkilerden kaynaklanabildiği gibi, kullanmış olduğunuz şampuan ile de doğrudan alakası olabilmektedir. Bu nedenle yağlı saçlar için saç bakımı konularında sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu eksenden bakıldığı zaman yağlı saçlar için en iyi şampuan seçmek son derece önemlidir.

Yağlı saçlara sahip olanlar, özellikle de saçlarının yağdan dolayı nemli olduğunu düşünerek, nemlendirici özelliği olan saç bakım ürünleri kullanmaya ihtiyaç duymamaktadırlar. Bu durum son derece yanlış bir düşüncedir. Bu tarzda düşünceleriniz varsa biran önce vazgeçmelisiniz! Çünkü saçlarınızı yıkadığınızda saç derisi kuruluk oluşmaktadır ve saçlardaki nem oranı azalacağı için saçın yağlanması daha çok olacaktır. Yağlı saçın en büyük sebepleri arasında nemlendirilmeye ihtiyacı olan kuru saç ve saç derisidir. Bunun nedeni kuru saç derisi nemlendirmek için yağ bezleri çok daha fazla çalışması sonucu saçlarda aşırı yağlanma meydana gelmektedir. Saçların çok fazla yağlanmasını azaltabilmek içinse saç ve saç derisinin nemli olması oldukça önemlidir. Eğer yağlı saçlara saç bakımı uygulanması bu problemin önüne geçebilmeniz oldukça zor bir durumdur. Yağlı saç için şampuan olarak, içerisinde nemlendirici bitki özleri bulunan şampuanları tercih etmelisiniz. Saçlarınızı yumuşatan ve besleyen badem yağı, argan yağı, çay ağacı yağı ve aloe vera yağı gibi doğal besleyici ve nemlendirici özelliği olan şampuanlar yağlı saçlar için ideal bir seçim olacaktır.

Yağlı saçlar için şampuan seçimi

Alternatif olarak da saçlarınızı haftalık olarak 1 kereye mahsus “arındırıcı şampuan” kullanarak yıkanması iyi olabilmektedir. Çünkü arındırıcı özelliğine sahip olan şampuanlar, saç ve saç derisini temizleyerek saç derisindeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve saçlardaki ölü deri hücrelerin temizlenmesine, biryantin, sprey, jöle gibi saç şekillendirmek için kullanılan ürünlerin saçlarda kalan atıklarının temizlenmesinde oldukça önemlidir. Özellikle arındırıcı şampuanlar, normal saç şampuanına göre daha çok temizleyici madde içerdiğinden dolayı haftada sadece 1 kere kullanılması doğru olacaktır. Bu eksenden bakıldığı zaman, elma özlü, ısırgan otlu ve limon özleri içeren şampuanlar bu işlem için kullanılabilir. Ekstra olarak da yağlı saç bakımı için haftada sadece 1 kere olacak şekilde organik sirkeli su ile saçlarınızı yıkayarak, durulayın. Sirkeli su saçlar için oldukça etkilidir ve derinlemesine temizlerken saça parlaklık canlılık kazandırır. Yağlı saçlar için çözüm önerisi olarak da, evinizde bulunan doğal elma ya da üzüm sirkesini kullanabilirsiniz.

Yağlı saçlar için şampuan nasıl kullanılır?

Yağlı saçlar için şampuan kullanımı

Aşırı yağlı saçlar için doğru olan şampuan seçimi ardından şampuanı nasıl kullanacağımız konusu da oldukça önem arz etmektedir. Yağlı saçları şampuanladıktan hemen oldukça bol su ile iyice durulamanız gerekmektedir. Saç ve saç derisinde kullanmış olduğunuz şampuandan artıklar kalırsa, gün içerisinde saçlar aşırı derece yağlanmaktadır. O yüzden saçları iyice durulamanız da fayda var. Bunun yanı sıra, saçlarda biriken şampuan kalıntıları saç derinizde kaşıntıya yol açmaktadır. Saçlarınızı şampuanladıktan ve duruladıktan sonrasında ise saç bakım kremleri kullanıyorsanız burada dikkat etmeniz gereken hususlar ise saçınıza ağırlık yapan saç kremleri kullanılmamalıdır. Aksine saça ağırlık yapmayacak saç kremleri kullanmanız oldukça önemlidir. Saç kremlerini kullanırken, saçınızın tamamına değil de sadece saç köklerine kullanmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak saçın daha fazla yağlanmasını önleyebilmek adına gün içerisinde saçlarınızı sıklıkla tarama ve fırçalama gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Ellerle saçlarınızı düzeltmeye çalışmayın ki, elinizde biriken yağ saçlarınıza geçmesin bu durumda saçınızın daha fazla yağlanmasına neden olabilmektedir. Yağlı saçları her gün yıkamak yerine saçlarınızı 2 günde 1 kere yıkamanız daha doğru olacaktır. Çünkü saçlar her gün yıkanırsa saç derisinde kuruluk oluşacak ve bunun sonuncunda saç derisindeki yağ bezleri daha fazla çalışarak yağ üretimini artıracaktır. Bundan dolayı sıklıkla saç yıkamamakta fayda vardır.

Çabuk yağlanan saçlar için hızlı çözüm önerileri

Yağlı Saça Pudra Kullanımı

Herhangi bir yere acele olarak gitmeniz gerekiyor, fakat saçlarınızı yıkamaya hiç zamanınız yok ve saçlarınız yağlı. O halde sizin için saçlardaki yağı almak için hızlı çözüm önerileri sunalım. Yağlı saçlara hızlı ve pratik çözüm olarak, saçlarınıza pudra kullanın, yani bebekler için kullanılan pudra acil durumlarda yağlı saçların çözüm ortağı olabilmektedir. Peki bu pudra nasıl kullanacağım? Pudrayı saçlarınızın diplerine dökerek, elinizle masaj yaparak yayın. Daha sonra saç köklerini havalandırarak hafif şekilde kabartın işte bu kadar. Pudra yağlı saçlardaki fazla yağı emecek ve birbirine yapışık olan saç tellerinin ayrılmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu