Hayata dair

3. Nesil Kahve Demlemenin Püf Noktaları

3. Nesil Kahve Demlemenin Püf Noktaları

bir kupa filtre kahve

Nesilden nesile aktarılan, resmen bir ritüel haline gelen kahve demleme uzmanlığı her geçen gün yeni tekniklerle birlikte çeşitlilik kazanmaktadır. Kişilerin damak zevkine uyum sağlayan özelleştirmelerle kahvenin en iyi halini elde etmek oldukça önemli bir atılımdır hiç şüphesiz. Peki 3. nesil kahveler nasıl demlenir? Püf noktaları nelerdir? Haydi beraber bakalım!

1.  Kaliteli Kahve Tercihi Yapılmalı

cekirdek kahve

Kahvenin kalitesi daima demleme sonucunu etkileyen bir kıstastır. Taze kahve çekirdekleri seçmeye özen göstermeniz gerek. Öğütülmüş kahve satın almak yerine çekirdek kahvelere odaklanmalısınız. Böylelikle aroması ve tazeliği korunmuş bir kahve demlersiniz.

2.  Su ve Kahve Oranı Doğru Ayarlanmalı

french presse su doldurmak

Genel olarak kahve, suya göre 1:15 oranında olmalıdır. Bahsi geçen oranı damak zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz. Yoğun ve sert bir kahve hazırlamak için suyu azaltmalı, tam tersi bir durumda ise arttırmalısınız.

3.  Su Kalitesine Dikkat Edilmeli

kahve ve su

Kahve demleme suyunun kaliteli olması son derece mühim bir konudur. Taze ve temiz su kullanmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü su, kahvenin genel tadını ve özgün lezzetini etkileyebilecek sayısız mineral içermektedir.

4.  Doğru Öğütme Seviyesi Ayarlanmalı

kahve makinesi

Kahveyi demleme tarzınıza uygun bir öğütme seviyesi ayarlamalısınız. French press gibi uzun zamanlı demlemeler için daha kalın bir kahve çekmiş olmanız lazım. Tam aksine espresso gibi kahveler için ince çekilmiş kahve yapmalısınız.

5.  Sıcaklık Doğru Ayarlanmalı

kahve makinesinde pisen kahve

Kahve suyunun sıcaklığı da önem teşkil eder. Genel olarak suyun 90 derece olması yeterlidir. Sıcaklık fazla düşükse kahve zayıf olacaktır. Yüksek sıcaklıkta da acı bir kahve elde edersiniz. O nedenle ortalama bir ısı daima en iyi opsiyondur.

6.  Demleme Süresine Dikkat Edilmeli

filtre kahve hazirlayan bir kisi

Kahvenin demlenme süresi de lezzetine etki eden durumlardan biridir. O nedenle demleme süresi, kullanılan kahve çekirdekleri ve demleme tarzına göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak 4-5 dakika arasında demleme yaparsanız muazzam sonuçlar alacağınızdan eminiz.

7.  Duruma Göre Karıştırma İşlemi Yapılmalı/Yapılmamalı

French press gibi üçüncü nesil kahve demleme yöntemlerinde demleme süresince karıştırma işlemi uygulamak gerekebilir. Fakat bazı yöntemlerde karıştırmamak daha iyi bir kahve elde etmenizi sağlar.

8.  Bekleme Süresi Göz Önüne Alınmalı

Kahve demlendikten sonra hemen içilmemelidir. Biraz bekletilmesi, aromaların biçimlenmesine destek verecektir. Fakat aşırı uzun süre beklerseniz kahve bayatlar. 10 dakikalık bir bekleme süreci her zaman iyidir bunu unutmamak gerekir.

9.  Temiz Ekipman Kullanılmalı

kahve yapan bir erkek

Demleme ekipmanları kireçten arındırılmış ve tamamen temizlenmiş olmalıdır. Bu şekilde daha lezzetli bir kahve demlenecektir.

10. Farklı Demleme Yöntemleri Denenmeli

En iyi sonucu almak için farklı kahve demleme yöntemleri denemelisiniz. Bunun yanı sıra farklı türden çekirdek kahveleri tatmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde rahatlıkla damak zevkinize uyan bir demleme stili belirleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu