Ayakkabı Modelleri

Çok Sevilen Nike Air Max’in Dünü ve Bugünü

Tüm bedenin yükünü taşıyan ayakların koruyucuları olan ayakkabılar oldukça önemlidir. Bu yüzden ayakkabı seçiminde özenli davranmanız gerekir. Ayakkabıyı nerede kullanacağınıza karar vermeniz önceliğiniz olmalıdır. Günlük veya spor yaparken kullanacağınız ayakkabıyı aynı kıstaslara göre değerlendirmemelisiniz. Çoğu marka gibi Nike da ayakkabı konusunda zengin çeşitlilik sunar. Peki, günlükten spora, sandaletten tenis ayakkabısına kadar birçok ayakkabı modeli bulunan Nike ayakkabı modellerinin en kült modeli olan Nike Air Max ile tanışmış mıydınız?

nike air

Ayakkabı Modellerinin Gözdesi Nike Air Max’in Doğuşu

Nike Air Max’in tarihi 1987 yılına dayanıyor. Air Jordan ayakkabıların yaratıcısı ve Nike mağazalarının mimarisinin yetenekli tasarımcısı Tinker Hatfield, 1987 yılında Air Max’in yaratıcılığını üstlendi ve Air Max’in doğumu başladı.

Air Cortez, Air Waffle Racer ve Air Tailwind modelleri Air Max’ten çok daha önce tanıtılmış fakat zamana ayak uyduramadıkları için Air Max kadar sükse getirememişti. Peki tasarımıyla dillere destan olan Nike Air Max’in ilhamı nereden geliyor?

Paris’te yer alan Pompidou Merkezi’nin içten dışa doğru olan mimarisinden ilham alan Hatfield, ayakkabının hava desteğini tasarladı. Yoğun çalışmaların ardından Air Max 1, 26 Mart 1987 tarihinde hava yastıklı tabanı ile halka sunuldu. Çıktığı yıl bir televizyon filmi yayınlandı ve ilk defa The Beatles gibi efsanevi bir grup, şarkısı ile bir reklamda karşımızdaydı. İşte, bir efsane böyle doğdu. Tinker Hatfield tarafından yenilenen hava yastığı teknolojisi yıllar içinde gelişerek bambaşka modeller ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

nike air

Nike Air Max Ayakkabıların Özellikleri

Nike Air Max ayakkabıların en ayırt edici özellikleri hava yastıklarıdır. Hava yastıklı tabanları sayesinde beden ağırlığını dengeli şekilde dağıtırlar. Bu durum hareket etmeyi kolaylaştırır. Nike Air teknolojisi güçlü ve esnek bir yapı sunar. Yapısından ödün vermeden size maksimum yaylanma kabiliyeti sunar. Geliştirilen teknoloji ayağı tamamen sarar ve çarpma etkilerini yumuşatan bir etki sağlar.

Sporcular için de harika bir ayakkabı olan Air Max, her adımda çarpma etkisini emer ve hızlı şekilde orijinal haline dönerek dengeyi korur. Yüksek performans gerektiren işler için biçilmiş kaftan olan bu ayakkabılar sayesinde gücünüzü maksimum seviyede hissedeceksiniz. Bu kadar güçlü olmasına rağmen ayağınızda hissetmeyeceğiniz kadar hafif olan Nike Air Max, uzun ömürlü yastıklama sunar ve ayakkabının ömrü boyunca size destek verir.

Birbirinden Şık Air Max Modelleri

Nike Air Max modellerinin kadınlara sunduğu modeller arasında yer alan Nike Air Max Thea modeli topuğa doğru kalınlaşan tabanı, topuklu ayakkabı sebebiyle yorulan topukların dinlenmesini sağlıyor. Her sezonun trend renklerine ve desenlerine göre şekillenen tasarımlarıyla günlük yaşamın gözdelerinden olmayı başarıyor. Nike Air Max 90’dan ilham alan ve Nike’ın ikonik tasarıma modern çizgiler kattığı Excee modeli, dayanıklılığı ve konforu bir arada sunuyor.

Klasik Air Max modeline modern formlar katan Excee modelinde 3 pencereden Air birimi görünür. Ayakkabının üst kısmında süet, file ve deri kısımlar bulunur. Köpük orta tabanı ile hafif bir rahatlık sunar ve kauçuk bölmeli dış tabanı ile ayaklarınızı sarar. Retro havasını trend çizgilerle sunan Nike Air Max Excee modelinin tarzı, kullanıcılar tarafından da oldukça beğeniliyor.

Nike’ın gözde serilerinden Air Max’in bir diğer modeli Command, yoğun yastıklama teknolojisi ve üst kısmında bulunan saya malzemesi ile dayanıklı bir konfor imkanı sunar. Ayaklarınızın hava almasını sağlayan yüzeyi ve yumuşak orta tabanı ile ayaklarınızı hem darbelerden hem de nemden kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıklardan korur. Nike Air Max ayakkabıları gibi donanımlara sahip ayakkabıların adresi olan Sportive’de, stilinize uygun parçalar sizi bekliyor. Keşfetmeye hazır mısınız?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu