Aşk & İlişkilerEvlilikHayata dair

Erkekler Neden Aldatır Ve Aldatan Erkek Psikolojisi

Erkekler Neden Aldatır Ve Aldatan Erkek Psikolojisi

Öncelikle erkekler neden aldatma ihtiyacı duyarlar, ona değinmek istiyorum; çoğu araştırmaya göre erkeklerin birçoğu partnerinden yeterli ilgiyi, göremediğinden ve daha çok ilgiye ihtiyaç duyduğundan dolayı, teselliyi başka kadınlarda bulmaktadırlar. Çoğu erkek kendisine iltifat eden ve onları yakışıklı bulan kadınları, etrafında ister. Yani övgü duymayı ve şımartılmayı ciddi anlamda sever. Bir kadının onları komik, yakışıklı, akıllı ve başarılı bulması, erkeği mutlu eder ve bir nevi egosunu, okşar. Bu esnada erkek aldattığı kadına karşı suçluluk duyar, pişman olur ve hatta “keşke böyle bir şey yapmasaydım” der. Ama aldatan birçok erkek, aldatma dürtüsünü engelleyemez ve pişmanlık hissiyatı duymasına rağmen, aynı çizgide yürümeye devam edebilir.

NOT: Siz okuyucularımıza önemli gördüğüm, bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Erkeklerin birçoğu duygularını rahat ifade edemez ve bu durum da onu, partnerine karşı yalan söylemeye teşvik eder.

Erkekler Neden Aldatır?

Aslında günümüz bayanlarının en çok merak ettiği, hususlardan biriside bu durumdur ve ben bu konuyu siz okuyucularımıza, birkaç cümle halinde aktarmak istiyorum.

Erkekler neden aldatır

Arkadaş çevresi

Günümüzde hemen hemen her insan, arkadaş çevresinden fazlasıyla etkilenir ve bir şekilde de arkadaş kurbanı olur. İşte aldatan erkek de bu konumda olabiliyor. Mesela, örnek vermek gerekirse; Ahmet ile Mehmet olsun ve bu iki arkadaşın bir caddede gezdiğini, hayal edelim. Ahmet; “ya dostum baksana şu kıza çok güzel değil mi?” vb. cümleler, kurar ve işte bu cümleler, Mehmet’i olumsuz yönde etkileyebilir. Mehmet oltaya düşer ve arkadaşının düşünceleri beynini, istila eder ve oda kıza bakıp aynı şeyleri düşünür. Bildiğimiz üzere, partneri olan bir insanın böyle düşünceler içinde bulunması, ruhsal boyuttan bakıldığın da ne kadar sağlıklıdır, tartışılır. Bu örnekle benim size, dostça tavsiyem; partnerinizin çapkın bir arkadaşı varsa, dikkatli olmanızı ve onla olan irtibatını, kesmesini sağlamanızdır.

Eş/sevgili tarafından aşağılanmak küçümsenmek

Erkeklerin, kadınlara oranla egoları biraz daha yüksektir ve sürekli takdir edilmek isterler. Bu durum karşısında kişi, psikolojik ruhsal baskı hisseder ve içindeki öz güveni bir nebzede olsa uyandırmak adına, karşı cinsten bir şekilde bir övgü ve sevgi belirtisi gibi cümleler, duymayı arzular. Ama eğer karşısındaki onu aşağılıyor ve partnerinin gururunu zedeliyorsa, erkek duygusal acıdan soğur ve kendisini cazip, bulan başka kadınlara yönelebilir.

Aşırı sorumluluktan kaçma hissi

Erkekler sorumluluğa ve ciddiyete biraz daha temkinli yaklaşırlar. Örneğin: sevgilisiniz ve siz ciddi düşündüğünüzü söyleyip erkek arkadaşınızı ailenizle tanıştırmak istiyorsunuz. İşte bu durumda erkek arkadaşınız, tarafınızdan yeterince sevilmiyor’sanız bir oyalama ve yalan dolu sürece, girersiniz ve bu esnada da aldatılma ihtimali devreye geçer. Ama eğer evliyseniz eşiniz hem iş stresi hem çocukların stresi derken, birde siz psikolojik baskı uygularsanız, eşiniz çareyi aldatmada arar ve sizde bu durumda eşinizi buna iten bir etki olabilirsiniz.

Kadınların Ev Hali

Erkekler bakımlı kadınlardan hoşlanırlar ve haliyle, işten eve geldiklerinde kendilerini karşılayan güzel bir eşe sahip olmak isterler. Ama her insan ev içerisinde rahat olmak ister. Bu yüzde kadınlarda güzellikten ziyade rahat olmaya özen gösterip, ona göre saçlarını giyimini ayarlarlar. Erkek ise eşini genellikle ev içerisinde gördüğü için özensiz bulmaya başlayabilir ve dışarıda ki bayanları, daha ilgi çekici bulabilirler.

Son olarak bir konuyu daha açıklığa kavuşturmak isterim. Evet, anlatımımızın buraya kadar olan kısmında sizlere,“Erkekler neden aldatır ve aldatan erkek psikolojisi” ondan bahsettik. Şimdi dilerseniz, farkında lığın artması adına, “Kadınlar aldatıldığını nasıl anlar?” adlı konumuza da değinmek isterim.

Kadınlar Aldatıldığını Nasıl Anlar?

  • Telefon konuşmalarının ve mesajlaşmaların azalması,
  • Buluşma zamanlarının arasına mesafe girmesi,
  • Ceviz kabuğunu doldurmayacak sebeplerden dolayı, sürekli tartışma yaratmak gibi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu