Cilt Bakımı

Evde Doğal Peeling Nasıl Yapılır? Peeling Maske Tarifleri

Evde Doğal Peeling Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı, her insan için önemlidir. Özellikle ilk çizgiler belirmeden başladığı takdirde genç görünümün uzun süre korunması mümkün olabilir.

Doğal güzelliğe doğal peeling yöntemleri ile ulaşmaya çalışan biriyseniz, her evde bulunan malzemelerle kendi peelinginizi kendiniz yapabilirsiniz. Ama hepsinden evvel, cildinizin tipini bilmeniz gerekecektir. Yağlı ciltler ya da kuru ciltler için ayrı bir bakım yapmanız gerekecektir. Cildinizin temizliği konusunda bilgi edinmeniz gerektiğinde cilt tipinizi en iyi şekilde analiz ederek uygun temizleme ürününü elde etmeniz gerekmektedir.

Sadece doğal ürünler kullanarak bile, cildinizin güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle makyaj yapıyorsanız, cilt temizliği önceliğiniz olmalıdır.

Kuru Ciltler için Peeling Maske Tarifi

Kuru Ciltler için Cilt Bakımı

Kuru ciltler için cilt bakımının temel amacı, cildin nemlendirilmesini sağlamaktır. Cildin sabah ve akşam nemlendirilmesi için temizleme, nemlendirme ve koruma aşamalarının düzene sokulması şarttır.

Cilt bakımınız için uygun bir sabun ya da temizleme köpüğü tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler için yapılacak olan peelingler, zeytinyağı, sür ve şeker karışımıyla uygulanmaktadır. Cildiniz kuruysa kuru ciltler için peeling tarifini uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Peeling Maske Tarifi

Yağlı Ciltler için Peeling Tarifi

Yağlı ciltlerin temizliği için öncelikle yağlanmayı arttırıcı ürünlerden uzak durulması ve yağ kullanılmaması gerekir.

Bu yüzden en ideal peeling, irmik ve gül suyunu karıştırarak peeling yapmaktır. Ciltteki ölü derilerin giderilmesi için iyi bir seçim olan peeling, cildin canlanmasını sağlayacaktır. Ciltteki ölü derilerin atılması için ihtiyacınız olan temizliği yaparak, haftada iki kez düzenli bir şekilde uygulama yaptığınızda, ölü deriler ve siyah noktaların giderilmesi mümkün olacaktır.

Kil Maskeleri Doğal Peeling

Kil Maskeleri

Kil maskeleri kullanımı uzun yıllar tüm cilt tiplerinde uygulanmaktadır. Bu maskeler evde peeling yöntemleri için çok sık tercih edilir.

Maskelerin doğal içeriklerinin olması her zaman önceliğiniz olmalıdır. Kil oldukça iyi bir maddedir ama çok fazla ciltte kaldığında olumsuz olarak etki verebilir. Cildinizin özelliğine göre hazır olan cilt maskelerini tercih edebilirsiniz.

Profesyonel maske kullanımı için güzellik merkezlerine uğradığınızda, benzer ürünler ve kimyasallar kullanılır. Sonuç alınması için peeling işleminin düzenli olarak yapılması şarttır. Aksi halde etkisi belli olmayacaktır.

Doğal Peeling Maske Tariflerini Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Cildinizde sivilce, tahriş, yara v.b durumlar varsa, doğal peeling maske yapmanız tavsiye edilmez. Çünkü enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabilir.
 • Cildinizde makyaj ya da kalıntıları varsa peeling uygulamadan önce cildinizi iyice temizleyin. Cildinizi kir ve tıkalı gözeneklerden arındırdıktan sonra uygulanmalıdır.
 • Doğal peeling uygularken göz, göz çevrelerini korumalısınız.
 • Peeling düzenli bir şekilde yapmakta oldukça önemli bir konu olduğunu unutmayın. Doğal peeling tarifleri içerisinde kullanılacak maskelerin ne kadar sıklıkla uygulanabileceği belirtilmemişse haftada 1 ya da 2 kez tekrar edilebilir.
 • Cildinize uygulayacağınız peeling maske tarifleri içerisinde alerji duyduğunuz maddeler olup olmadığını anlayabilmek için cilt üzerine az miktarda bir bölgesine maske sürerek 2-3 dakika kadar bekleyin.

Çilek ve Yoğurt Doğal Peeling Maske

Çilek, Yoğurt Doğal Peeling Maskesi

6-7 adet çilek, çorba kaşığı ile 2 kaşık yoğurt bu iki malzemeyi kabın içerisine koyun ve ardından çatal, kaşık yardımı ile iyice ezin ve birbirine karışmasını sağlayın. Bu doğal peeling maskeyi boyun, yüz bölgelerinize sürün. Bu maske içerisinde çilek bulunuyor ve çilek asit içermektedir dolayısı ile maskeyi uygularken, göz ve göz çevrelerine sürmemeye özen gösterin. Çilek ve yoğurt maskesini uyguladıktan sonra 25-30 kadar bekleyin. Daha sonra bol miktarda ılık su ile maskeyi cildinizden temizleyin. Bu peeling maskesi haftalık olarak 1 ya da 2 kez kullanabilirsiniz. Etkisini ise 1 ay gibi bir süreçte görmeniz mümkündür. Evde çilek yoksa limon ya da portakalın yarısını ezerek kullanabilirsiniz.

Salatalık Doğal Peeling Maskeleri

Salatalık Peeling Maskesi

 • Orta boy 1 adet salatalık
 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 çay kaşığı doğal limon suyu

Salatalık Peeling Hazırlanışı ve Uygulanması

İlk olarak yukarıdaki malzeme listesinde yer alan 1 adet salatalığın kabuklarını soyun. Daha sonra tüm malzemeleri blender yardımı ile püre şekline getirin. Elde edilen bu salatalık peeling maskesini yüz, boyun bölgelerine sürerek 25 dakika kadar bekleyin. Ardında da soğuk su ile maskeyi cildinizden yıkayarak temizleyin. Bu maske haftalık olarak 1 kez uygulanabilir.

Cilde Parlaklık Veren Doğal Peeling Maskeler

Cilde Parlaklık Kazandıran Peeling Tarifi

Cildinizi parlatan bu maske Suna Dumankaya‘nın önerdiği doğal peelingler arasında yer almaktadır. Evde rahat ve kolay bir şekilde hazırlanabilen ev yapımı peeling sayesinde cildiniz daha canlı ve parlak görünmesi mümkündür.

 • 1 ölçek pirinç
 • 1 ölçek kırmızı mercimek
 • 1 ölçek kil
 • Nemlendirici krem

Cilt Parlatan Doğal Peeling Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ölçeklerle belirlenen aynı miktardaki pirinç ve kırmızı mercimeği blenderden geçirerek toz haline getirin. Pirinç, kırmızı mercimek tozunun içerisine kil ilave edip iyice karıştırın. Ardından içerisine nemlendirici bir krem ekleyerek cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla maskeyi temizleyerek arındırın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu