Evlilik

Evlilikte Kadın Nasıl Olmalı? Kadının Faktörleri Nelerdir?

Kadının evlilikteki faktörü

Uzmanlar bir evlilikte iki taraftan birinin özellikle kadının mutsuz olması sonucunda o yuvanın mutlu olamayacağını söylemiştir ve erkeklerin duygularının düşüncelerinin tepkilerinin kadınların sayesinde şekillendiğini söylüyorlar.

Evliliğin temelini oluşturan evliliğe yön veren kişinin kadınlar olduğu ve mutlu olmanın sırrının yine kadın olduğunu söyleyen Üsküdar Üniversitesi Fener yolu Polikliniği çalışanı Uzm. Psk. Seliyha Alten, erkeğin davranışlarının altındaki etkenin aslında kadın olduğunu vurguluyor. Alten; “Erkeklerin tüm davranışları verdiği tepkiler duygusal konularda verilen tepkilerinin aslında kadından dolayı yani kadına bağlı olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu şekilde evlilikte bilinçli davranan kadınların evlilik hayatında daha mutlu ve daha başarılı bir evlilik sürmesini sağlarlar.”

Erkeklerin en büyük isteklerinden bazıları da eşinden hoş sözler duyması ve daha başarılı olabileceğini hissettirmek onu takdir etmek gerektiğini belirten Alten, erkeklerin eşlerinin desteğiyle güçlü olduğunu hissetmesi ve eşlerinin kendine ihtiyacı olduğunu hissetmesine ihtiyacı olduğu söylenir.

Erkeğe erkek olduğunu hissettiren şey sadece bir kadındır!

“Bu sözden anlaşılan şey erkeklerin daha erkeksi hissetmesini sağlayan varlıklar eşleridir. Bir erkeğe bu şekilde şefkat gösteren kadınlar her zaman erkeğin gözdesi olmuştur. Ve gerçek şöyle ki kadınlardan daha duygusal olabilen erkeklerin bu yönlerinin ortaya çıkmasını yine kadınlar sağlar. Böylelikle kadınların eşlerine bu denli yaklaşmaları sonucu, erkekleri değiştirme iplerini de yine ellerinde tutarlar.”

Erkekleri dinlerken öncelikle onları hemen eleştirmemek, suçlamamak gerekir diyen Uzm. Psk. Selivha Alten, eşlerin birbirlerine ben her şeyi bilirim anlamında yaklaşmamaları gerektiğini söylüyor.

Anlayarak dinleyebilmek iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlıyor

“Büyük sorunsallardan birisi çiftlerin ön yargı yaparak birbirlerini suçlamasıdır. Sonuç olarak suçlanacağını düşünen erkek bundan dolayı iletişimde kendini kapatıyor ve  bazen de yalan söylüyor. Bundan dolayı kadına düşen görev iyi dinleyici olabilmek.” Uzm. Psk. Seliyha Alten kadınların bunlardan dolayı olumlu düşünmelerinin zayıfladığını söylüyor.

Daha anlayışlı kadınlar isteklerinin karşılığını kolayca alabiliyorlar

“Modern çağın etkisiyle ev içlerinde ya da ev sorunlarından dolayı kadınların yükü çok daha artıyor ve kadınları psikolojik olarak oldukça yıpratıyor ve evlilik içinde erkeklerin sorumluluklarının daha yüksek çaplı olduğunu düşünüyorlar ve erkeklerden beklentileri çok daha artıyor. Bundan dolayı erkeğin ihmallerine karşı daha duyarlı olurlar. Böyle olunca da iletişim haline geçtiklerinde kadın daha anlayışsız, daha çok şikâyet eden, sürekli olarak anlaşamazlık çıkaran bir hale gelir, hatta onları küçümseyen bir tutum göstermeye başlarlar. Oysa daha anlayışlı, daha düşünceli davranan kadınların isteklerinin daha kolaylıkla alıp sahip olabileceğinin bir göstergesidir.”

Farklı fikir görüşlerinde ortak karar almak çok önemli

Etrafımızdakilerin fikirlerini de ön gören Uzm. Psk. Seliyha Alten, evlilikte ortak karar alabilmek önemli diyor. “Evlilikteki en büyük sağlıksız tutum genelde kadınların etrafındakilerden birçok olumsuz eleştiri alabilmeleridir. Kadınların genel de hoşuna gitmediği bir durum içerisine fikir almak için arkadaşlarına, ailesine veya yakınlarına bu durumu anlatarak belki de çok yanlış fikirleri uygulayarak daha da olumsuz bir sonuç ortaya çıkarmasıdır. Ama en önemli şey eşlerin birbirleriyle iletişim kurarak aralarına dışarıdan hiçbir etken almaması, kendi sorunlarını sadece kendileri paylaşmalı ve ortak bir fikre birlikte varmaları gerekmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu